További Jog cikkek
Diczig szerint a végeredmény egy internetes szolgáltató portál lett volna, ahol a bankok és biztosítók nyújthatták volna szolgáltatásaikat az ügyfeleknek. Állítása szerint a bankokat ezzel a megoldással hátrány nem érte volna, sőt épp ellenkezőleg, miközben az ügyfélcentrikus szolgáltatással hozzájárulhattak volna a magyar internetes kultúra emelkedéséhez.
Saját becslései szerint a bankok a jelenlegi online megjelenésükkel alig 10-20 százalékát használják ki a lehetőségeknek. Ebből kiindulva gondolta Diczig István, hogy az üzleti szempontokon felül javít a magyar bankok internetes tevékenységén.
Jóhiszemű marketing
A domainbejegyzéssel nem hátsó szándékkal, vagy külső sugallatra próbálkozott, és nincs szó rosszhiszemű felhasználásról hangsúlyozta a fiatalember. Azt a megoldást viszont a bankok belső merev struktúrájának ismeretében elképzelhetetlennek tartotta, hogy besétál az utcáról az ötletével, és szóba állnak vele. Ehhez feltétlenül szükséges lett volna a regisztráció.
Jogszerűséget nem vizsgáltak
Mint az Index megtudta, Diczig István megbízásából a BlazeArts Kft. kezdte meg a regisztrációs folyamatot. A közel 30 domainnevet a regisztrátorok számára kötelező előzetes ellenőrzés után tették fel a 2 hetes várólistára, mondta el Csongrádi Norbert, a BlazeArts ügyvezetője.
Az igénylő a nevek konkrét említése nélkül megvizsgáltatta a regisztrátorral, hogy lehet-e gond egy, már bejegyzett domainnév két karakteres kiegészítésével. "Sem a regisztrátor, sem a nyilvántartó nem felel azért, hogy a domainnév
választásának és használatának jogszerűségét vagy a domainregisztrációs szabályzatnak történő megfelelését az igényléskor, illetve a használat során ellenőrzi" - idézte a domainregisztrációs szabályzat 2.3.3 pontját a cég ügyvezetője.
A bankok tiltakoztak
Néhány nappal azután, hogy elindult a regisztráció, az ING Bank, az Erste Bank és a Budapest Bank jogi osztályai levélben tiltakoztak a bejegyzés megindítása ellen. Időközben befutott a szolgáltatónál a Bankszövetség hivatalos tiltakozása is, mondta Csongrádi Norbert.
Az OTP Bank is kifogással élt az e-otp.hu és e-otpbank.hu domainnevek bejegyzési szándéka kapcsán, közölte lapunkkal a pénzintézet kommunikációs osztálya. Kifogásaikat a regisztrátor részére be is nyújtották, ugyanis ezek a domainnevek az "e-" előtag használatától függetlenül sértik a cégnév kizárólagosságához fűződő jogokat, és védjegybitorlást valósítanak meg.
Törölték a regisztrációt
A domainregisztrátor hivatalosan válaszolt a megkereső bankoknak, a domainregisztrációkat pedig az ügyféllel egyeztetve, és az ügyfél lemondó nyilatkozata alapján megszüntették, mondta Csongrádi Norbert.
Az ügyvezető hangsúlyozta, hogy a bankok és a Bankszövetség részéről teljesen korrekt eljárással találkoztak. Az ellenvetéseiket nem fenyegetőzve vezették fel, hanem egyeztetést kértek.
Izmoztak
Diczig István szerint viszont "erőből" dorongolták le a próbálkozását. Meggyőződése egyébként, hogy a bankok és a biztosítók is jobban jártak volna, ha megkérdezik tőle, mégis mire készül. Végül ez eddig máshogy alakult, informális nyomást gyakoroltak rá, így elállt szándékától, mivel nem akar bíróságra járni.
A marketing szakértő megítélése szerint ezekre a domainnevekre egyébként nem lehetett volna panaszt bejelenteni, vagy a legpesszimistább megítélés szerint is legfeljebb határesetnek minősülnek.
Természetesen ha kitart, és bíróságra vonul, az precedensértékű lehetett volna a magyar internetjog szempontjából. Viszont 27 felperessel szemben, külső szereplőket, köztük a regisztrátort is belerántva nem volt kedve pereskedni, és így inkább visszalépett, mondta Diczig István.