A miniszter szerint az amerikai gazdaság évente kétszázötven milliárd dollárt veszít a szerzői jogokat, védjegyeket és szabadalmaket megsértő bűnözők miatt, ezért a hadjárat az ország számára létfontosságú.
Pesti szál
Aschroft és csapata ráadásul nemcsak saját hazájában szeretne a fájlcserélők merevlemezein turkálni, hanem világszerte mindenütt. Az Egyesült Államok hongkongi és budapesti nagykövetségén szövetségi nyomozókat állomásoztatnának, mert így könnyebben felvehetik a kapcsolatot a környező országok hatóságaival, és gyorsabban felgöngyölíthetik az ügyeket. Az amerikai igazságügyi minisztérium a bűnözők kiadatásáról is nemzetközi megállapodásokat kötne.
Az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda, az FBI egyébként 2000 márciusában Budapesten nyitotta meg az első olyan külföldi hivatalát, ahol az amerikai nyomozóknak magyar kollégáikhoz hasonló jogosítványaik vannak, például a felfegyverzett FBI-ügynököknek jogukban áll gyanúsítottakat letartóztatni, magyar kollégáikkal együttműködve.
Az FBI hazánkban már bemutatkozott idén áprilisban, amikor a magyar rendőrséggel közösen a BME Kármán Tódor Kollégiumában razziázott. Mint azt korábban megírtuk, a nemzetközi akcióban a Fairlight nevű, fizetős warezszervereket üzemeltető és kalózszoftvereket terjesztő nemzetközi csapatot számolták fel.
Örülnek a kiadók
"Még egyetlen kormány sem tett ilyen átfogó intézkedést annak érdekében, hogy megvédje Amerika ajándékát a világnak, a kreativitásunkat" - mondta Mitch Bainwol, az amerikai lemezkiadók szövetségének a vezérigazgatója, az egekig magasztalva az igazságügyi minisztérium terveit, amit a filmgyártók is örömmel támogatnak.