Kapu avagy kapus
"Az információ tárházának kapujából a kapu őre válik", véli Kenneth Roth, az emberi jogi szervezet igazgatója. A Human Rights Watch honlapján az áll, hogy a július végén a Yahoo-hoz intézett levelükre, melyben az ügyben megbeszéléseket kezdeményeznek, semmilyen választ nem kaptak.
A szervezet szerint abban a bizonyos megállapodásban a felek arra kötelezték magukat, hogy önként ellenőrzik azokat az oldalakat, melyekre tőlük linkek mutatnak. A problémásnak ítélt tartalmak elérését blokkolják, sőt a máshol tárolt felforgató oldalak létét a Yahoo jelenteni fogja a kínai kormánynak.
Az aláírók elkerülik az olyan tartalmak terjesztését, melyek az állambiztonságot veszélyeztetik, vagy a szociális biztonságot zavarhatják. Ez utóbbi vádakat szisztematikusan alkalmazva lép fel egyébként a kínai kormány az emberi jogi aktivistákkal és ellenzéki csoportokkal szemben.
A minisztérium irányítja a Yahoo-t
Többször előfordult, hogy kivándorlókat börtönbüntetésre ítéltek, mert hasonló besorolású anyagokat tettek ki az internetre. Peking blokkolja a különböző külföldi sajtóorgánumok, emberi jogi szervezetek és vallási csoportok oldalait is.
A nyilvános kötelezettségvállalás intézményét idén tavasszal indította a hivatalos kínai internet szolgáltató társaság, amely az informatikai ipari minisztérium irányítása alatt áll. A Human Rights Watch szerint azóta több száz vállalat, egyetem és kormányzati hivatal csatlakozott a kezdeményezéshez.