További Mobil cikkek
Ez a korszak tavaly, az egész tech szektort magával rántó dotkomcsőd után borzasztóan távolinak tűnt, és bár az európai államok többségében - még a dőlés előtt - csillagászati áron keltek el az UMTS-frekvenciasávok, a csehek kudarca után a magyar állam már tendert sem hirdetett. A harmadik generációs mobilszolgáltatások piacra léptetése Európában is késlekedik, ám Japán és az Egyesült Államok bizonyos részein már élesben működnek a nagy sávszélességű mobil adatátvitelt lehetővé tévő hálózatok.
Szabványverseny
Az amerikai szolgáltatók az ettől némileg eltérő CDMA-2000 technológiát választották, ami - a GSM eltérő kiépítéséhez hasonlóan - kompatibilitási problémákhoz vezethet az európai és a tengerentúli hálózatok között. A szélessávú mobil szabványok sokfélesége miatt (játszik még a TDMA és az EDGE is) a Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) kialakította az IMT-2000-es szabványt, hogy világszerte egységes 3G-szabványrendszert hozzon létre.
Mobil internet
A helyspecifikus szolgáltatások messzemenően kiaknázzák majd hogy a rendszer pontosan tudja, fizikailag hol tartózkodik a mobilos, a mobil fizetési rendszerek a hitelkártya alternatívájává válnak, az SMS-t pedig felváltja a (mozgó)képes-hangos MMS (mobil multimédia üzenet). Ehhez persze új készülékek is kellenek, ami olyan igényt generál, amire a telefongyártóknak égető szüksége lesz a GSM-penetrációs plafon elérése után.
Tolják a szekeret
Az Ericsson - amelynek több mint 100 elfogadott, és további 200 benyújtott szabadalma van a WCDMA területén - a maga részéről mindent megtesz ennek az igénynek a megteremtéséért és kiszolgálásáért egyaránt: mindezidáig világszerte több mint 40 hálózatüzemeltető részére szállított WCDMA-rendszereket. 2001 decemberében a japán J-Phone és a spanyolországi Vodafone között Ericsson rendszeren jött létre az első nemzetközi 3G roaming hívás, az első kereskedelmi forgalomban is kapható 3G-mobilkészülékeket pedig 2003 első felére ígéri a SonyEriccsson mobiltelefongyártó vegyesvállalat.