Bárkivel előfordulhat az az eset, ami a brit énekesnő, Charlotte Church veszte lett. Élettársa elvesztette mobiltelefonját, és a fiatal nőről készült pikáns fotók bejárták a szigetországot. Mi ebből a tanulság? Ne veszítse el a telefonját, mert egyrészt soha többet nem tudja felhívni az anyukáját (fogadjunk, hogy nem tudja kívülről a számot), másrészt mindenki tudni fogja, mit fotóz, kivel vált emaileket és milyen sms-eket őrizget. Ráadásul rossz esetben az egészet viszontlátja az interneten.
Feltörik, elolvassák
A legtöbb tolvajnak ujjgyakorlat feloldani a billentyűzárat és feltörni a pinkódot, de a felhasználóknak már nem sokáig kell aggódniuk, mert nem sokára új fegyver védheti készüléküket: az ujjlenyomatuk.
A biztonságtechnikusok előtt nem ismeretlen az ujjlenyomat-védelem, de a mobiltelefonokba, laptopokba és asztali számítógépekbe épített leolvasó új próbálkozás. Mégis egyre több cég szeretne ezzel a technológiával betörni a jól jövedelmező mobilpiacra.
Az elképzelés szerint a felhasználónak egy ujjméretű szenzorral kellene regisztrálniuk ujjlenyomatukat, és kizárólag abban az esetben tudnának belépni a telefonba, ha az érzékelőre szorítják megfelelő ujjukat.
"Egyre több számítógépből lopnak el egyre fontosabb adatokat. A burjánzó technológiai bűntények miatt az emberek mind jobban akarják óvni adataikat, így növekszik az igény a fokozottabb biztonságra" - mondta Alan Kramer, az ujjlenyomat technológiával foglalkozó Upek cég munkatársa.
A telefon ma már számítógép
Az okostelefonoknak köszönhetően ráadásul a készüléket nem csupán telefonálásra használják. "Minden virtuális lesz, nem engedhetjük meg magunkat, hogy egy számsor jelentse a védelmünket. Az ujjlenyomat olyan biometrikus azonosító, ami teljesen egyedi" - tette hozzá Kramer.
A BBC szerint az ujjlenyomat-biztonság körülbelül tízezer forintnak megfelelő összeggel növeli egy laptop árát. A Lenovo X-41-es táblapécéjében már az alapfelszerelésben is szerepel a technika.