További MP3 cikkek
Műholddal határozzák meg a lerakók helyzetét
Ebből a megfontolásból született a magyar GPS-kincskeresők kezdeményezése "Keress ládát - vidd el a szemetet!" (Cache In - Trash Out, CITO) néven. Az ötletet az amerikai geocacherek hasonló mozgalma adta, ám ott ez csak egy passzív felhívás volt az útközben látott szemét összegyűjtésére. A magyar oldal igyekezett mestere fölé nőni, és egy olyan adatbázist nyitott, ahová a talált szemét koordinátái, jellege és fényképe is feltölthető.
Sz. 47° 23.099', H. 19° 03.215' (Bp. XXI. ker.) |
Online szégyentábla
Miről is van szó? Adva van néhány ezer olyan ember, aki GPS-szel, és gyakran fényképezőgéppel felszerelve járja a természetet. Pusztán ez a tény, és egy nagyon egyszerű kérés hihetetlenül fontos adatszolgáltatóvá alakíthatja ezt a közösséget. Az oldalon arra kérték meg a játékosokat, hogy illegális hulladéklerakót felfedezve rögzítsék annak koordinátáit - a legtöbb GPS-en ez egy gombnyomás -, és készítsenek fotót róla. A geocaching.hu oldal erre rendszeresített részén lehetőség van az adatok feltöltésére, így egy egységes szerkezetű adatbázis készülhet a szégyenfoltok pontos helyéről, leírásáról, képéről.
Sz. 47° 25.881', H 18° 52.339' (Érd) |
Gyarapodó adatbázis
A nyáron létrehozott CITO adatbázis működésének első tapasztalatai kedvezőek. Jelenleg 31 illegális lerakó adatai találhatóak meg az oldalon. A geocacherek számára lassan rutinná válik a "szembejövő" szeméthalom adatainak gyors rögzítése, így remény van arra, hogy minél alaposabbá válik minél több lerakó regisztrálása. A honlap üzemeltetői felvették a kapcsolatot a Humusz mozgalommal, amely Tájsebészet nevű akciójával már korábban is sokat tett az illegális hulladéklerakók ellen. A GPS-kincskeresők a technológiát szeretnék elterjeszteni a környezetük megtisztításáért küzdő mozgalmak minél szélesebb körében, bízva abban, hogy a közös fellépés hatására az illetékes hatóságok is nagyobb érdeklődést fognak mutatni.