További Net cikkek
Az új rend
A VeriSign tulajdonában lévő Network Solutions (NSI) jelenleg tesztfázisban levő fejlesztése körülbelül egy hónap múlva kezd üzemelni, az addig igényelt nevek várólistára kerülnek. Az NSI rögtön vagy két tucat másik regisztrátorcéget megbízott a feladattal, aki a megrendeléseket továbbítják a VeriSign adatbázisába.
Richard Forman, a Register.com vezetője úgy véli, az ázsiai vállalatok ezentúl valószínűleg saját nyelvükön fognak domaint választani, míg a nemzetközi cégek minden olyan ország nyelvét felhasználják majd, ahol üzletet nyitnak.
Az alapvetően angolszáz karakterekkel internetező egyedek a megfelelő frissítésekkel ellátott böngészőkkel tudják majd behívni az ázsiai nyelveken írt domainneveket. Ezeket a kiegészítéseket például az újabb Internet Explorer automatikusan felajánlja kínai vagy japán nyelvű oldalak esetén.
Csak egy teszt
|
Többen pont ezért kritizálják a VeriSignt, hogy "kezdetleges" megoldásával csak összezavarja a meglévő rendszereket. Ahhoz ugyanis, hogy mindenhol működjenek az új domainek, a világ több tízezerre saccolt domainnévszerverét frissíteni kell.
Amíg ez nem történik meg, a már új neveket használó oldalak egy nagy halom látogatótól eshetnek el. Az elszigetelt oldalak ugyanis számukra egy 404-es hibaüzenet formájában fognak megjelenni.
Domaineket mindenkinek
Az Internet Engineering Task Force támogatja a VeriSign kezdeményezését, mert szerintük is szükség van az ázsiai domainnevekre, de azt tanácsolják a vállalatoknak, hogy még várjanak azzal a regisztrációval.
A Network Solutions ezzel szemben természetesen arra ösztönöz mindenkit, hogy regisztráljon, hiszen szerintük a mostani helyzet tarthatatlan. Doug Wolford az NSI vezetőségéből úgy gondolja, a mai domainrendszer egy teljesen elavult dolog, hiszen arra kényszerít milliókat, hogy angolul keressenek anyanyelvi honlapokra.
Wolford szerint a kínai, japán és koreai internetezők eddig gyakorlatilag el voltak szakítva az internettől, hiszen elég idegesítő lehet számukra kódlapot váltani, amikor egy URL-t akarnak begépelni a böngészőjükbe. Az már a sors iróniája, hogy az új rendszerben a domainek végén lévő .com-ot hagyományosan angolul kell majd továbbra is begépelni.