A náci diktátor nevét őrző hegy történetének a Spiegel című német lap járt utána. Mint megtudták, az 1205 méter magas, ma Heigelkopfnak nevezett hegyet 1933-ban nevezték el Adolf Hitler tiszteletére – akkor több település is így akart kedveskedni a Führernek. A Münchentől délre található hegy tetejére egy tízméteres vas horogkeresztet is felhúztak, amit éjszakánként reflektorokkal világítottak meg. A jelkép csak 1945-ben került le a csúcsról.
A helyi lakosokat bosszantja, hogy a Google Earth még mindig a régi nevén tartja számon a hegyet (koordináták: 47,73; 11,52). "Hatvannégy éves vagyok, de még soha nem hallottam ezt a nevet. Mi ez a baromság?" – méltatlankodott a Spiegelnek Georg Kellner, a hegy melletti község, Wackersberg polgármestere. A helyi tartományi székhely, Bad Tölz tanácsának sajtófelelőse tudott a Hitler-hegyről, elmondása szerint többször jelezték már a Google-nak, hogy problémás az elnevezés. "Néhányszor már el is tüntették a nevet a térképről, de mindig újra felbukkant" – fogalmazott a sajtós.
Hitler, raus!
A Google németországi részlegének szóvivője, Stefan Keuchel szerint a Hitler-hegy történelmi elnevezés, és a Google Earth az ilyen típusú nevek után egy magyarázó kommentárt is jelez, ez azonban valamiért elmaradt a bajorországi csúcs esetében. Keuchel szerint amikor korábban törölték a nevet, a következő szoftverfrissítés mindig visszaállította a Heigelkopf régi nevét. A szóvivő ígéretet tett arra, hogy két héten belül egyszer és mindenkorra megoldják a problémát.
Arra viszont a Google nem tudott magyarázatot adni, hogy eredetileg hogyan került be a csúcs jelenlegi neve mellett a Hitler-hegy is az adatbázisukba. A németországi földhivatali adatok ugyanis csak Heigelkopfként tartják nyilván a tájegységet. A Google Earthön egyébként a felhasználók is bejelölhetnek helyszíneket, és a kommentárjaik között előfordul egy-egy neonáci irredentizmusról tanúskodó szöveg (például Berlin mellett a "náci Németország" felirat olvasható). A Google rendszeresen szűri ezeket a kommenteket, a Hitler-hegy azonban a saját adatbázisukban tért újra vissza – remélhetőleg utoljára.