Az online könyvtár alkotóinak elképzelése szerint az Europeanán egy cseh diák Prágából böngészhet majd a brit nemzeti könyvtárban, a British Libraryben, egy ír művészetkedvelő pedig sorban állás nélkül megnézheti a Mona Lisát. Az Europeana az ókori Alexandria híres könyvtárának mintájára kívánja felhalmozni és digitálisan elérhetővé tenni Európa kulturális kincseit.
Az Europeana csütörtökön nyílik meg egyelőre szerény 2 milliós digitalizált tétellel. A teljes digitális kultúrkincstárnak 2010-re kell teljesen elkészülnie, akkor 10 millió tételt fog tartalmazni. Ez is csak a legjelenősebb könyvekre szorítkozik, hiszen Európa közkönyvtáraiban nagyjából 2,5 milliárd könyvet őriznek. Ma az EU-tagállamok nemzeti könyvtáraiban a könyvállománynak mindössze 1 százaléka digitalizált. Az unió célja az, hogy 2012-ben ez az arány 4 százalékra nőjön. A végső lépés persze az, hogy mindent el lehessen érni online is.
A Microsoftnak már beletört a bicskája egy hasonló feladatba. Az óriás szoftvercég 2006-ban elindította online könyvtárát, de másfél évvel később feladta, mindössze 750 ezer tétel digitalizálása után. A Google 2004 végén fogott hasonló vállalkozásba, állítása szerint most 7 millió online elérhető könyvvel rendelkezik. Az európaiak saját dolgukat azzal nehezítik, hogy az Europeanát 21 nyelven lehet majd használni.