További Net cikkek
A .su domaint 1990-ben jegyezte be a legfelsőbb szintű domainneveket kiosztó IANA (Internet Assigned Numbers Authority). Amikor a függetlenné váló tagköztársaságok új legfelsőbb szintű domaineket kaptak, új második szintű domaint (például news.su) már nem jegyeztek be, de a harmadik szintű domainek (például top.news.su)gyarapodását engedélyezték. Így lassan a .su zónához tartozó webcímek száma is fejlődött, idén májusban 28 ezer domainnevet tartottak nyilván.
Kinek ér meg 15 ezer dollárt?
Egy évvel ezelőtt az internet orosz részét felügyelő RosNIIROS és a FID alapítvány felszabadították a második szintű .su domainek bejegyzését. Az internetes kalandorok kiszűrésére 15 ezer dolláros illetéket kértek az új címek bejegyzéséhez. Ezzel szemben a .ru alá már nem egészen 30 dollárért felvesznek egy új domainnevet.
Ekkor kérte az ICANN-t nyílt levélben Andrej Sztoljarov orosz internetes aktivista, hogy a .su zónában egyszer és mindenkorra fejezzék be az új címek bejegyzését, és a velük való uzsora alapú kereskedelmet.
Ennek ellenére néhány orosz internetes szakértő nem ért egyet a domain megszüntetésével. "Jó ötletnek tartom, ha egy domain nem egy országhoz, hanem egy földrajzi térséghez rendelhető hozzá" - írta a Libertarium.ru weboldalon Anatolij Levencsuk. Szerinte mindenféle áron van kereslet a domainekre, ahogy egy adott piacon órát, nyakkendőt és autót is lehet mindenféle árfekvésben venni.
Mentsük meg a SU-t
A TechInvestLab.com ezer dollárt ígért annak a webfejlesztőnek, aki a legjobb javaslattal támogatja a .su domain fenntartását támogató projektet. A díjat a Novoszibirszkben élő Andrej Veialisz nyerte el, aki létrehozta a Save.SU honlapot.
A szovjet időkből visszamaradt domain az internetezők körében is népszerű: az online szavazásokat bonyolító VoxRu oldalra kitett kérdőív alapján az 5649 szavazó 54 százaléka foglalt állást a domain megtartása mellett, és csak 24 százalék támogatta a törlését.
A .su domain körüli viharok nyomán az orosz kommunikációs tárca arra kérte a RosNIIROS-t, hogy a kérdés megoldásáig szüneteltesse a második szintű domainek bejegyzését. 2002 tavaszán fél évig szünetelt is a regisztráció, aztán augusztusban bejelentették, hogy októbertől 100 dolláros díj mellett újraindul, de csak a bejegyzett védjegytulajdonosok számára.
Sanghajban döntenek
Amikor szeptember végén az ICANN Moszkvában bejelentette a szovjet domain törlését, a helyzet fokozódni kezdett. Míg néhány orosz sajtóorgánum azt bizonygatta, hogy a kijelentés nem volt hivatalos és így nem bír kötelező érvénnyel, Vitzthum világossá tette, hogy az ICANN álláspontja szilárd.
Később azonban a szóvivő már nem kívánt nyilatkozni, és Mary Hewitt, az ICANN kommunikációs igazgatója úgy fogalmazott, hogy továbbra is mérlegelik a .su domain jövőjét. Az ICANN végleges döntését a domain sorsáról valószínűleg az október végén Sanghajban megrendezett találkozón jelentik be.
Komolytalan regisztrációs ajánlatok
Az új .eu domainekkel kapcsolatos lenyúlásokra és komolytalan ajánlatokra figyelmeztet a jogi kérdésekkel foglalkozó német Domain-Recht weboldal. Az új legfelsőbb szintű domaint csak 2003 közepén vezeti be az Európai Bizottság, addig mindenki a saját szakállára szervezkedik.
Ahogy az új legfelsőbb szintű domainek, például a info és a .biz esetében is megfigyelhető volt, számtalan weboldal és spam ígéri, hogy megfelelő illeték ellenében bejegyzik a kívánt címet az új .eu domain alá. Mivel az európai intézmények még dolgoznak a domainnév-kiosztás folyamatának pontos részletein, az ajánlattevők egyike sem tudja garantálni, hogy az igénylő valóban hozzájuthat a kívánt webcímhez, hangsúlyozza a Domain-Recht.
Házi bejegyzés, nem több
A szolgáltatás így legfeljebb az ajánlattevő adatbankjába történő felvételre terjedhet ki. Hogy még megtévesztőbb legyen, a "kezelési költségek" körülbelül akkorák, mint a rendes regisztrációs díjak.
A szakértők így a következők ellenőrzését javasolják a csaló ajánlatok kiszűrésére. Vajon költségek nélkül végezhető az előzetes regisztráció? Valóban csak akkor kell fizetni, ha az előzetes bejegyzés megtörtént, vagyis az ügyfél megkapta a kért domaint? Bármikor, indoklás nélkül fel lehet mondani az előzetes regisztrációt?
Márkanevek tulajdonosai esetén: a kiválasztott ajánlattevő valóban képes a védett márkanevek bejegyzésére várhatóan kitűzendő előzetes időtartam alatt elvégezni a regisztrációt? Ezen kívül az esedékes költségeket is alaposan ellenőrizni kell.
Lefarag a versenyhátrányból?
Az egyesült európai legfelsőbb szintű domainnel az amerikai internetes dominanciával szemben próbálnak ellensúlyt képezni. Az USA-ban általános .com-mal szemben az európai vállalatok mostanáig a kontinensen minden országban külön legfelsőbb szintű domain alatt jelentek meg. Most az .eu domainnel a remények szerint eltűnik az európai cégek versenyhátránya.