További Net cikkek
Mr. Mueller négy pontban foglalta össze a világháló sötét oldaláról fenyegető veszélyeket. Az első, hogy a terroristák is felfedezték az internetet, az online kommunikáció nagyon nehezen lehallgatható formáit, az adathalászatot. Az igazgató az idén nyáron lefülelt Younis Tsouli, alias Terrorist007 példáját hozta fel, aki állítólag az Al-Kaida webmestere volt. Tsouli feltört szervereken keresztül intézte a terroristasejtek közötti kommunikációt, és adathalász technikákkal ellopott hitelkártyaszámokkal összesen hárommillió dollár értékben vásárolt felszereléseket a szervezet tagjainak.
Legalább ilyen fenyegető veszélyforrás a nyílt szájberháború, ami az idén áprilisi orosz-észt online háború óta kézzelfogható lehetőség. Bár sosem sikerült bizonyítani, sokan gondolják úgy, hogy orosz katonai hackerek irányították az észt internet elleni támadást, ami napokra megbénította az ország online infrastruktúráját, akadoztak a banki szolgáltatások, álltak az állami szervek szerverei, hallgattak a hírportálok. A Pentagonból is hallani időről időre olyan hangokat, amik a kínai hadsereg fenyegető hacker-hadosztályaitól féltik Amerikát.
Férgek és kémek
Aggasztó a féregvírusokkal távolról irányíthatóvá tett zombigépekből álló hálózatok, a botnetek terjedése is. A legnagyobb ilyen hálózat a Storm nevű féreggel fertőzött gépekből álló hálózat, ami egyes szakértők szerint akár 50 millió számítógépből is állhat. A hálózat kisebb-nagyobb egységekre bontható, amik titkosított adatforgalommal kommunikálnak egymással, és külső utasításra olyan elsöprő erejű túlterheléses támadásra lennének képesek, ami előtt valószínűleg az internet egyetlen szervere sem lenne képes megállni. Biztonságtechnikai szakértők szerint az online feketepiacon a Storm botnet irányítói bárkinek bérbe adják a hálózatot, de szerencsére eddig nagyobb támadásról nem hallottunk felőle.
Végül ott vannak a szlengben láthatatlan embernek nevezett hackerek, akik ipari vagy katonai kémkedéssel foglalkoznak. Legutóbb akkor kerültek reflektorfénybe, amikor a Pentagon levelezőszerverére sikerült bejutniuk, és a védelmi minisztérium 1500 számítógépén értek el emaileket (a hivatalos sajtóközlemények szerint titkos informácikhoz, katonai műveletek adataihoz nem sikerült hozzáférniük). Az amerikai kormány 500 millió dolláros szupertűzfal építését tervezi az online kémek ellen. "Egyes országok titkosügynökei minden bizonnyal sírnak a gyönyörűségtől, ahányszor csak rápillantanak a kormányzati hálózatra" - festett rémisztő képet a biztonsági állapotokról egy szakértő a témával foglalkozó szenátusi bizottságnak.
Az FBI sem alszik
A nyomozóiroda két fronton indít támadást az internet sötét oldala ellen: az egyik a Cyber Fusion Center központ, ahol biztonsági szakértők dolgoznak a hálózat biztonságosabbá tételéért, a másik az InfraGard projekt, amiben már több mint 21 ezer cég és szervezet csatlakozott az FBI-hoz az online bűnözők elleni harcban.