Multifunkciós adattár
A mexikói Jonathan Hernandez PHP programnyelven írt kiegészítővel blogmotorrá alakította át a levelezőt, és amikor emailt küld a postafiókjára a szöveg automatikusan megjelenik Gallina elnevezésű blogján. Néhány kevésbé izgalmas módosítás is megjelent, amelyek például automatikusan ellenőrzik a Gmail postafiókját vagy más postafiókokból importálnak üzeneteket. Az amerikai Richard Jones komolyabb átalakítási munkálatot végzett: linuxos számítógépével úgy kezeli a Gmail tárhelyét, mintha interneten elérhető külső merevlemez lenne. A Gmail FS elnevezésű fájlrendszeren szokványos unixos fájlkezelő parancsokkal lehet másolni, törölni és áthelyezni a fájlokat, illetve könyvtárakat létrehozni.
Az online merevlemez helyettesítheti az usb memóriakulcsokat és fájlcserélőként is működhet, ha a felhasználók közös postafiókot használnak, megosztják hozzáférésüket, vagy egyszerűen emailben átküldözgetik egymásnak a kért fájlokat.
Üzleti modell
A Gmail körüli felhajtás részint annak köszönhető, hogy a szolgáltatást csak a meghívottak vehetik igénybe. Az oldal indulásakor csak a Google alkalmazottai és néhány szerencsés kiválasztott kapott Gmail postafiókot, de néhány héttel később a felhasználók lehetőséget kaptak arra, hogy meghívják barátaikat, akik később további meghívókat küldhettek szét. Bár a Google tiltja a postafiókok kereskedelmi felhasználását, még most is sokan értékesítik meghívóikat és postafiókjaikat.
A Google egyébként hirdetésekkel kívánja fenntartani a szolgáltatást; a rendszer végignézi a leveleket, és azok tartalmából automatikusan megállapítja, hogy a felhasználók milyen hirdetéseket találnának érdekesnek.