További Net cikkek
Egy francia filmplakát |
Az MPAA azonban a fundamentalista megközelítést választja. "Próbáljuk felvilágosítani a lakosságot arról, hogy mi helyes és mi nem, úgy etikailag, mint jogi értelemben" - mondta Ken Jacobson, az MPAA alelnöke, arra utalva, hogy ő és az általa igazgatott szervezet mennyire ott van, ha etikáról van szó.
Kedves ISP-k
A Gnutella-alapú számítógépek közötti (p2p) fájlcsere elsődleges ismertetőjegye a Naspterrel szemben, hogy a rendszer decentralizált. A Gnutella-rendszer a felhasználók egymáshoz kapcsolódó gépeinek kusza szövevénye, míg a Napster-júzerek a cég központi szerverén keresztül találják meg egymás fájljait.
Az MPAA egy központi szerver lezárásával nem tudja leállítani az egész rendszert, ezért az internetszolgáltatókon kéri számon a Gnutella-használók fájljait. A filmgyártók fellépésének alapvető problémája, hogy egy internetszolgáltatónak nem kötelező móresre tanítania az ügyfelét, vagyis jogilag nem tehető felelőssé az általa kiszolgált internetezők tevékenységéért. Az MPAA következésképpen csak a kifogásolt fájl tulajdonosát ültetheti a vádlottak padjára, ami egy százas létszám felett már jelentős perköltséget és imázsromlást eredményez.
A tettes tömörítő
Etikai kérdés |
A Gnutella-rendszereken - ilyen a BearShare vagy a LimeWire - igen nagy mennyiségű mozifilmet találhat az érdeklődő. Igaz, hogy a letöltés döntő részben szerencse kérdése (a rendkívül sok felhasználó és a korlátozott sávszélesség miatt), de aki rászánja a türelmet, az olyan filmeket is beszerezhet, amelyeket csak hónapokkal később mutatnak be a hazai mozikban.
Az MPAA kampánya egyébként jól halad: az amerikai egyetemek hagyományos megértéssel kezelik az ügyet, és egymás után tiltják le rendszerükről a Gnutellát. Az internetszolgáltató Excite@Home pedig tessék-lássék módon szintén kiküldött húsz felszólító e-mailt.