Értékesíthető-e reklámfelületként a hóhér overallja? I love this company - fogalmazott Steve Ballmer kényszermunkatáborban tett látogatásán a színes kreppapírba csomagolt hullahegy tövében.
Befogták
Az amerikai internetezők kiválóan szórakozhattak az MSN Spaces blogszolgáltató indulását követően, amely nyíltan felvállalta, hogy szarik a szólásszabadságra és az alkotmány helyett az FCC (szövetségi távközlési hatóság) nevű gittegylet tiltott szavak nevű kabarédarabjára támaszkodva cenzúráz.
A trágárkodást kiszűrő funkció a megfelelő politikai kiegészítésekkel kifejezetten jól jött a Kínai Népköztársaságban, ahol a Microsoft egy állami céggel összefogva indította el a helyi viszonyokhoz alkalmazott portálját.
Az MSN Spaces kifejezetten sikeresnek bizonyult az ázsiai országban. Alig három héttel ezelőtti indulása óta ötmillió blogot indítottak rajta a lelkes kínaiak, akik bármiről írhatnak a demokrácia, a szabadság, és az emberi jogok kivételével.
Itt járt Orwell
"Tiltott kifejezés, kérjük törölje" - üzeni az MSN Spaces, ha valaki a kommunista államhatalom számára kellemetlen témákat érint.
A cég helyi munkatársai ugyan nem kívánták kommentálni a cenzúrát, de a seattle-i szóvivő közölte: együttműködnek a kínai kormányzattal.
Egyébként nem is tehetnek mást. Aki a kínai Google-on a tajvani, tibeti függetlenségre keres, semmit sem talál. Ugyanez a helyzet a Yahoo-val is.
Kínában legalább ötvennégyen ülnek börtönben rendszerellenes tartalmak online terjesztéséért.