További Net cikkek
A hackerek beszivároghatnak a tankok vagy más felfegyverzett járművek számítógépes rendszereibe |
A pénzügyi rendszer, a távközlés és az energiaellátás "behálózásával" növekszik annak veszélye, hogy az informatikai támadás során az állami infrastruktúra érzékenyen károsodhat. Éppen a csúcstechnológiát alkalmazó USA-ban tartanak leginkább a "digitális Pearl Harbortől". Egy szenátusi bizottság előtt 1996-ban mondott beszédében John Deutch, a CIA akkori főnöke már figyelmeztetett a kíberháború lehetséges következményeire: Az informatikai rendszert érő támadások bármely formája nem csak a mindennapjainkat zavarhatja, de a nemzeti és gazdasági biztonságot veszélyezteti.
Egy 1997-ben elvégzett teszt bebizonyította, hogy nem teljesen megalapozatlanok az ilyen félelmek. Az USA hadügyminisztériuma által kezdeményezett "Eligible Receiver" művelet során a National Security Agency (NSA) 35 szakértője szimulált támadásokat hajtott végre a kormányzati rendszerek ellen. Két héten belül sikerült betörniük több létfontosságú kormányzati hálózatba. Ha a támadások valódiak lettek volna, a behatolók teljes országrészekben leállíthatták volna az energiaellátást és a segélyhívószámokat.
A BND ismeretei szerint néhány országban már szisztematikusan folyik katonák hacker-ismeretekre való felkészítése. A cyber-hadviselésben nem csak az ellenséges elektronika megsemmisítéséről van szó, néha hatékonyabb lehet az adatok és információk manipulálása - állapították meg a BND szakértői.
Az amerikai hírszerzés úgy tudja, a kérdés jelentőségét felismerve már több ország is saját "cyberwar" programon dolgozik. Híresztelések szerint ide tartozik Izrael, Franciaország, Észak-Korea és Kína.
Az államok közötti konfliktusok a jövőben teljes egészében az interneten bonyolódhatnak. Számítógépek, hackerek, vírusok és trójai faló programok integráns részei lehetnek az államon belüli, vagy államközi csetepatéknak. A Soldat und Technik szakmai lap legújabb számában a cyber-terrorizmust az államok szemszögéből vizsgálja. A lehetséges veszteségek immár nem korlátozódnak a harci cselekményekre, egy komplett államrendszer a legrövidebb időn belül destabilizálhatóvá válik vagy szélsőséges esetben teljesen megsemmisíthető. Walter Laqueur terrorizmus-szakértő hasonlóképp vélekedik: minek emberek ellen a hagyományos módon hadjáratot indítani, ha egy állam elektronikus központjait sokkal drámaibb és hosszantartó csapások érhetik?
A célszámítógépeket értelmetlen lekérdezések özönével bombázzák |
A lehetőségek további dimenziói az informatikai és hagyományos hadviselés ötvözését jelenthetik. Vírusok és titkos belépési kódok segítségével megfertőzhető az ellenséges infrastruktúra. A koszovói háborúban például az amerikai hadvezetésnek sikerült álrepülőgépeket "csempésznie" a szerb légvédelem számítógépeibe. A szerb rakéták kiválóan eltalálták a célpontot, ami viszont az elektronikai csel miatt csak egy fantom volt.