Stabil, de mégis lebeg
A SkyLinc azt állítja, hogy a LIBRA (Low Cost Integrated Radio Access) rendszer mindössze 18 (!) bázisállomással képes lenne lefedni az egész Egyesült Királyság területét, beleértve a sűrűn lakott városokat és a legeldugottabb tanyákat is. Az adatátviteli sebessége a jelenlegi legtöbb szélessávú kapcsolatokénál kétszer gyorsabb lenne és a felhasználók számának növekedésével nem lassulna le.
A bázisállomások egy héliummal töltött légballonon kapnak helyet, amely egy pontban a földhöz van rögzítve. A rádiós rendszer egy üvegszálas optikai póznán keresztül kapja a jeleket. A rossz időjárás hatásait egy antennastabilizáló rendszerrel kiküszöbölnék, így zavartalan lenne az adás.
A technológia egyébként évek óta elérhető: az Egyesült Államok kormánya számos ilyen adóállomást üzemeltet a határai mentén, a hadserege pedig körülbelül ötven éve használ hasonló technológiát.
Először csak cégeknek
A SkyLinc már számos szolgáltatóval folytatott megbeszéléseket a rendszer bevezetéséről, és reméli, hogy jövőre már megkötheti az első szerződéseket. Kezdetben leginkább a kisebb vállalatok számára lesz megfizethető a szolgáltatás: a legtöbb ilyen cég jelenleg bérelt vonalas elérést használ, amelynél tízszer olcsóbb árat ígérnek. A jövőben az árak azonban tovább csökkenhetnek, így mindez a fogyasztók számára is elérhető lesz, mondta Matt Hobby, a SkyLinc mérnöke.
A nehezen elérhető területeken sokan most is használnak vezeték nélküli technológiát az elérés és annak költségeinek megosztására, és a SkyLinc nem látja okát, hogy miért ne vennék igénybe az emberek a légi szélessávú rendszert.
A bázisállomások felállításához még engedélyt kell kérniük a légügyi hatóságoktól, ugyanis a SkyLinc egyelőre csak két hellyel rendelkezik Yorkshire környékén.