További Net cikkek
Készpénz és gyémántok Robert Philip Hanssen |
Hanssen, aki kiválóan programozott, már tevékenysége elején 1985-ben kezdeményezte, hogy számítógépes üzenőtáblákat, BBS-eket használva kommunikáljanak. ,,B" évekkel később már titkosított levelezésre alkalmas kéziszámítógépet - Palm VII-et - használt. A Hanssen elleni nyomozást vezető Stefan Pluta által beadott jelentés szerint a kém összekötőjének olyan flopikat adott át, amelyen a dokumentumok olyan szektorokban voltak elhelyezve, amelyeket egy átlagos számítógép meghajtója nem tud olvasni.
Kőkemény konspiráció
Fort Meade, NSA központ |
Ezzel egy időben az FBI adatbázisán lefuttatott kereséseket rögzítő logokat átnézve kiderült, hogy Hanssen harmincöt esetben tájékozódott a kémelhárítási ügyek fejleményeiről. A szakember többek között a következő kulcsszavakra keresett: dead drop - az angol kémnyelvben azok a kódnévvel is ellátott helyek, ahol személyes találkozás nélkül lehet kisebb nagyobb csomagok cseréjét lebonyolítani; GRU - Glavnoje Razvegyvatejnoje Upravlenie, vagyis az orosz katonai hírszerzés; FISA és mobil - a FISA az amerikai igazságügyminisztériumon belül működő titkos bírói testület, amelynek feladata a lehallgatások engedélyezése.
A hatóságok nem árulták el, hogy kitől érkezett a Hanssent lebuktató füles, annyi azonban a nyilvánosságra került iratokból kiderült, hogy a nyomozás az amerikai FÁK-nagykövetség diplomatája, Szergej Tretyakov visszahívásának napjaiban indult.
A fekete csomag Klasszikus pénzcsere |
A kéziszámítógépből nyert adatok alapján beazonosították azokat a helyeket, ahol a kötegelt pénzek és néha a dokumentumok cseréje megtörtént. Az egyik helyszínen megtalálták az egyik küldeményt, amely ötvenezer dollárt volt egy fekete szemeteszsákban, használt százasokban. A nyomozóknak sikerült Hanssen háztartási hulladékai közül elemelni a fekete műanyag zsákot, amelyen azonosíthatóan ott voltak kémelhárító kém ujjlenyomatai.
Az ügynök értéke
Robert Hanssent, az ,,Ellis" nevű találkahelynél tartóztatták le február 18-án, vasárnap.
A USA Today információi szerint Hanssen az oroszoknak küldött egyik levelében úgy fogalmazott: ,,Önök általában véve túlbecsülik az FBI lehetőségeit a tevékenységük megakadályozására." Ezt a GlobalSecurity.org szakértője, John Pike sem cáfolta. ,,Ha elolvassuk az FBI nyomozati jelentését teljesen nyilvánvaló, hogy valaki tavaly november 17-e körül besétált hozzájuk, és kezükbe nyomta a 'Ramon' aktát."
'Ellis' |
Freeh kitért arra is, hogy az amerikaiak által beszervezett oroszok közül többet is Hanssen tevékenysége nyomán tettek el láb alól - az Aldrich Ames nevű ügynök által korában említett tíz kivégzett főt idővel kettőre csökkentették. A szövetségi nyomozóhatóság rámutatott, hogy a 'Ramonnak' juttatott több mint tízmillió dolláros jutalom mutatja, hogy mennyire értékes volt az ügynök az orosz hírszerzésnek, és kifejezte szomorúságát, hogy egy államtitkokkal dolgozó ügynök képes elárulni esküjét és hazáját.