További Net cikkek
Nincs más dolgom, laptoppal az ölemben ülök San Francisco főterén, a Union Square-en egy pálmafa alatt, és keresem a Google-wifit. Kicsit aggódom: átrepültem miatta az óceánt, mekkora gáz lesz, ha kiderül, hogy nem is működik.
Kicsit korán jöttem. A Google a napokban, a határidő lejárta előtti utolsó pillanatban adta be jelentkezését a város főpolgármestere által kiírt pályázatra, amelynek célja, hogy ingyenes drótnélküli nettel lássa el a legeurópaibb amerikai várost.
Hogy ki nyer, még kérdés; azt viszont a Szilícium-völgy bennfentesei egy ideje tudják, hogy félig-meddig titokban ugyan, de van már a vidéken Google-wifi, a háromból az egyik hotspot épp itt, a Union Square-en. Meg is találom egyből, bár a szabadtéri netezés Kaliforniában nagyon hülye ötlet, mert annyira tűz a nap, hogy alig látszik a képernyő. A térre verődött, előrelátó sorstársaim különböző eszközökkel védekeznek, ki bokrokkal, ki műmárványfallal, ki saját testével blokkolja az uv-t. Én csak úgy érzésre böködök, vaksin, hernyóként araszolgatva, de így is működik.
Viszont hogy a másik két hotspot hol van, a Google nem hajlandó elárulni. Az biztos, hogy szilícium-völgybeli főhadiszállásom közelében, Mountain View-ban valahol, állítólag egy pizzériában és egy konditeremben, de a szóvivő csak annyit mondott róluk, hogy nem komoly a dolog, csupán a cég "közösségépítő programjának" része.
- Community outreach program my ass - replikázik erre egy szókimondó blogger, aki szerint egy utcagyerekeknek szervezett streetball-bajnokság, na az közösségépítés, nem az ingyennet. Az ingyennet csak látszólag jótékonyság - az ingyennet valójában hatalom.
Három hotspot nem a világ
Három hotspot, amiből kettő titkos, persze nem a világ, ilyesmit bárki összeüt néhány tízezerből a fáskamrában, és ha szerez rá egy rozsdás lakatot, ki sem derül semmi. De hogy közösségépítés? Ilyen könnyen még a helyi ingyenújságot, a Budai Polgár megfelelőjét, a Palo Alto Daily News-t sem lehet megvezetni: mai vezércikkében, amely természetesen a Google-ről szól (a tegnapi és a tegnapelőtti is arról szólt), nemhogy világméretű ingyennetet, hanem egyenesen hálózati alapú operációs rendszert vizionál, amit indexes keretek között már mi is megvizionáltunk, de a Daily News két olyan szakértő véleményével támasztja alá az elméletet, akik két egész könyvet írtak a Google-ről. (John Battelle művének címe a lakonikus "A keresés, avagy hogyan írta át a Google riválisaival az üzlet törvényeit és hogyan alakította át a kultúrát"; Stephen Arnold szűkszavúbb és nagylelkűbb, az ő munkája "A Google-örökség, avagy hogyan alakítja át a szoftveres alkalmazásokat az internetes keresés" címet kapta, és egy fejezete ingyen letölthető.)
Forró nyomon, a vonalon kívül
Szerzőink nyilván jó nyomon járnak, de hogy pontosan mire készül a Google, azt ők is csak találgatni tudják, mert a cég titokzatosabban kommunikál, mint a kisvárosnyi Googleplex közvetlen szomszédságában terpeszkedő NASA Ames kutatóközpontja, pedig az se semmi. Én azért nekiindulok, gondolom, legalább néhány fényképet csinálok róluk, de nem jutok át a Google-baseballsapkás parkolóőrön, aki csak "a vonalon kívülről" engedi fényképezni magát és a Google-logós, Google-színű, kék, piros, sárga és zöld terelőbólyákat, de előtte még ahhoz is rádión kér engedélyt a biztonsági főnöktől. Nyilatkozni nem hajlandó senki - a Google azóta különösen utálja a sajtót, amióta a Cnet egyik újságírója rákeresett a Google-ön a vezérigazgató Eric Schmidtre, és megírta, mennyit keres.
Víz, levegő, paranoia
A paranoia érthető. A Google egyszerre és egy irányba nyomul nemcsak itteni vetélytársaival, a Yahoo-val és az Ebayjel, hanem a Microsofttal is odafönt Redmondban. Alig csitult valamennyit a világ összes könyvének beszkennelését célzó Google Print-projekt körüli vihar, a Yahoo máris bejelentette, hogy beszkenneli a világ összes könyvét; alig jelentette be a Google saját VoIP-alkalmazását, a Google Talkot, az Ebay máris bekebelezte a netes telefónia éllovasát, a Skype-ot. Mindenki mindenki nyomában. És Mountain View-ban most két Redmondból dezertált, volt Microsoft-nagymenő gyártja a kódot, a keresőspecialista Kai-Fu Lee, ami még érthető is, illetve az a Mark Lucovsky, aki a Windows néven ismert operációs rendszer egyik főépítészeként ismeretes. Ő mit keres vajon itt? Biztos a víz meg a jó levegő.
Biztonságos?
Az adatforgalmat a Google-ön átterelő Secure Access vállalkozó kedvű felhasználók szerint Londonban működik, bár Skandináviában nem. A Google csak a három bevallott hotspotért vállal felelősséget, de azokból ugye kettő titkos, és nem is találtam meg őket, mert itt legalább annyi a pizzéria meg a konditerem, mint otthon az eMagyarország-pont. San Franciscóban a Union Square-en biztosan megy, és lehet, hogy nemsokára az egész város átáll rá. Aztán az ország. Aztán a kontinens.
Community outreach program my ass. Na, ki lesz a világ ura?