Ceruzával és Intellel erősít az Android
További Szemlemorzsa cikkek
A Nokia brutális okostelefényképezőjéből felocsúdva megkerestem a Windows Phone ellenfeleit, hiszen a barcelonai Mobile World Congress az Android fellegvára, évek óta a Google rendszere uralja a kiállítást. Kicsit elszomorító volt, hogy miután végigjártam a nagy androidos gyártók standjait, még mindig a vasárnap bemutatott HTC One sorozat tűnt a legjobbnak. A három modell szép, letisztult, jó extákat nyújtanak. Persze máshol is találtam gyöngyszemeket, az LG-nél például az Optimus Vu ragadott magával. Vonzó a szokatlan, 4:3-as arányú kijelző, ami álló helyzetben is elég széles ahhoz, hogy kényelmesen gépeljünk a kijelzőn. Pont olyan széles, mint a jogsim, és a méretéhez képest (5 hüvelykes) egészen jól elfér a kézben.
Az LG egy tollat is ad a notesz méretű eszközhöz, ám itt muszáj felhívnom a figyelmet egy nagyon lényeges tudnivalóra. Ez nem az a toll, amire mindenki vágyik. Karácsony előtti tanácsomat megfogadva a táblagépemhez szereztem egy gumivégű tollat, hogy kényelmesebben tudjak rajzolni. Nagyjából annyira jó, mint vízbe mártott krétával maszatolni az iskolai táblán. Már a CES-en találkoztam egy, az enyémnél jobb modellel, amin tucatnyi lyukacska volt, hogy ne tapadjon oda a kijelzőhöz (az enyémen csak egy bevágás van). De ez sem volt az igazi, mert ezek a gumivégűek csak egyforma vastagságú vonalakat tudnak húzni.
Az igazán jó megoldáshoz az kell, hogy a gyártó eleve tollal való használatra készítse fel a tabletet. Mint például a Samsung a Galaxy Tab Note 10.1-et, amihez hegyesebb műanyag toll tartozik. Ez egy nyomásérzékeny eszköz, tehát egyetlen tollvonásunk a hajszálvékonyból finoman átvihető az ujjnyi vastagságig, és fordítva. Fél perc alatt megtanultam használni, és sokal jobb volt így rajzolni, mint a gumivégű változattal. Az alábbi a kép tutira nem kerül be a Tate kortárs gyűjteményébe, de azért jól szemlélteti, hogy miként lehet különböző vastagságú vonalakat húzni az arra alkalmas táblagépeken.
A Samsung Galaxy Note 10.1 ideális lehet azoknak, akik táblagépen akarnak képeket szerkeszteni a Photoshop Touch-ban, csak egyetlen nehezítő körülménnyel kell szembenézni: nincs sem usb port, sem teljes méretű sd-kártya aljzat, ezeket adapterrel kell pótolni.
Intel inside
A hétfői nap másik nagy újdonsága az Intel bejelentése volt, hogy végre beszáll a mobilbizniszbe. A Medfield kódnéven megismert Atom processzoroknak mostantól nevük számuk is van: Z2460, Z2580 és Z2000. Alighanem az utolsón kívül egyiket sem fogjuk soha megjegyezni, de ez mindegy is, mert úgyis a pénztárcánk határozza meg, hogy melyiket válasszuk. A Z2460 akár 2 gigahertzes is lehet és LTE hálózatra is csatlakozik, a később megjelenő Z2580-nak állítólag kétszer nagyobb lesz a teljesítménye, míg a Z2000-es kistesó csak 1 gigahertzen ketyeg majd. Az utóbbit pedig azért fogjuk biztosan megjegyezni, mert az Intel az állítja, hogy ezzel a platformmal 150 dollárnál olcsóbb androidos mobilokat lehet építeni.
Futottak még
Egy raklapnyi androidos eszköz mutatkozott be a mobilkongresszuson, de nem volt közöttük egy olyan sem, ami maradandó emléket égetett volna az idegsejtjeimbe. Az Asus bemutatta a Transformer Pad 300 táblagépet, egy újabb billentyűzetre pattintható tabletet, ami a Prime egyszerűsített utódja Tegra 3 csippel, 16 gigabájtos tárral és 1280x800 pixeles ISP kijelzővel. Fel sem tűnt, hogy ez új kütyü, és nem a korábbi Transformer átszínezett változata. Az Asus Transformer Pad Infinity sem látványos, ez tényleg pont úgy néz ki, mint a Transformer Prime, csak éppen 1920x1080 pixeles a kijelzője, amilyennel általában csak 17 hüvelykes laptopokon meg plazmatévén találkozunk. Nincs is túl sok értelme a nagy felbontásnak, és ha választani lehetne, én inkább az adatkapcsolatot és a belső tárhelyet tuningolnám.
A Samsung megint bemutatott egy projektoros mobilt, ami a 720p felbontás negyedét tudja a falra vetíteni. Nem olyan otromba nagy, mint az elődjei, de ez még kevés lesz a sikerhez. Az LG Optimus 4X egyáltalán nem tetszett, akkor már inkább a széles fejű Optimus Vu. (Azt pedig nagyon sajnálom, hogy az LG három hoszteszének fogalma sem volt az NFC tag mibenlétéről, pedig az új LG Tagben ez a technológia is megtalálható. Így viszont ezt nem tudtam kipróbálni.) A Huawei Ascend D Quad, amiben a kínai gyártó saját négymagos processzora van, jó iparosmunka, de a beszerzési inger nem kerített hatalmába. Használható, de nincs telepakolva szolgáltatásokkal, mint a Samsungok.
Egy mind felett
Meglepő volt, hogy az Android csarnokában szinte kivétel nélkül midenhol a Galaxy Nexuson futottak a szoftverfejlesztők demói. Esetleg még valamilyen tableten. Szó sincs változatosságról, talán mert a fejlesztők már tudják: ha biztosra akarnak menni, akkor a referenciakészüléket választják. Azt, amin minden úgy van, ahogyan azt a Google elképzelte. Mi van az ettől eltérő modelekkel? Túl sok nyűgöt okoznak. Ahogy Cyrill Guilleminot, a Gameloft Franciaországért felelős igazgatója fogalmazott, ugyanolyan nehéz Androidra komolyabb játékprogramokat írni, mint régen a Javára, mert ugyanolyan sokféle készülék- és szoftverkombináció létezik. A Java volt a butatelefonok közös platformja, de mindegyik gyártó máshogyan implementálta, ezért a játékoknak tízezer változatát kellett leprogramozni. Úgy látszik, bizonyos szempontból az Androiddal sem lettünk okosabbak.