A szoftvergyártók legnagyobb érdekvédelmi szövetsége, a Business Software Alliance közzétette legújabb tanulmányát a kalózprogramok hatásáról a világ gazdaságára. Az IDC piacelemző cég által végzett kutatás szerint Amerikában, bár elég alacsony a kalózkodás aránya, ha tíz százalékot sikerülni lefaragni belőle négy év alatt, az hétmilliárd dollár plusz adóbevételt, a gazdaságban 41 milliárd dolláros növekedést jelentene, és 32 ezer új munkahely megteremtésével is járna.
Ugyanez a tízszázalékos csökkenés a magasabb kalózkodási rátájú országokban még látványosabb eredményeket hozhatna: a kalózparadicsomnak számító Kína gazdasága 435 ezer új munkahelyhez jutna, ötmilliárdos adóbevétel mellett.
A jelentés kitér a magyar helyzetre is. Itthon a tanulmány szerint 1094 új munkahely, 11,2 milliárd forint adóbevétel, és a gazdaság 49 milliárdos növekedése lenne az eredménye annak, ha a jelenlegi 42 százalék körüli kalózszoftver-arányt 2011-re 32 százalékra tudnánk lefaragni.
Az IDC felmérései a kalózszoftverek mennyiségét jórészt becsléssel állapítják meg az adott országban eladott szoftverek és számítógépek arányából következtetve, így a következtetések és végeredményként kapott adatok nem tekinthetők éppen halálosan pontosnak - figyelmeztet az Ars Technica.