Szerencse, hogy vannak jogvédő szervezetek, amiknek munkatársai minden félmondatot átnyálaznak a szerződésekben, és rögtön botrányt csinálnak, ha a szoftver írója visszaél a nem olvasó, csak kattintó júzer figyelmetlenségével.
Pontosan ez történt most a Chrome-mal: a Google böngészőjéhez tartozó szerződésben szerepelt egy olyan kitétel, ami szerint minden adatunk, ami a böngészőn áthalad, a cég tulajdonába kerül, és a Google-nek joga van felhasználni, publikálni, lefordítani, módosítani, és nagyjából bármit megtenni vele, amit a kedve tart. A paragrafust először a Tap the Hive oldal szellőztette meg, és néhány óra alatt felháborodáshullámot generált az egész interneten.
Reggel Rebecca Ward, a Chrome termékmenedzsere elnézést kért a netezőktől, és az ominózus 11-es paragrafus eltűnt a szerződésből, a helyét egy olyan kijelentés vette át, ami nyomatékosítja, hogy minden tartalom, amit a felhasználó a böngészőben generál, az övé.
Az Ars Technica szakértői szerint egyébként az egész botrány vihar volt egy pohár vízben, hiszen maga a böngésző nyílt forráskódú, így bárki megteheti, hogy letölti a forráskódot, kiveszi belőle ezt a kitételt, lefordítja, és ezzel olyan, saját Chrome-ot generált magának, amire nem érvényes a Google licencszerződése. Nem mintha ezt a gyakorlatban olyan sok júzer megtenné, de a lehetőség megvan, amivel lehet érvelni, ha esetleg egy ilyesfajta ügy szerzői jogi perig fajulna.
A Google-nek egyébként ez már nem az első botránya a felhasználói szerződésben "véletlenül" bennmaradt hasonló paragrafusokkal kapcsolatban, legutóbb a Google Docsnál futottak bele egy ilyenbe.
Rés a pajzson
Időközben fény derült az első súlyos biztonsági résre a böngészőben: a Webkit böngészőmotor egy régi hibáját a Java nyelv egy ismert biztonsági résével kombinálva a támadó tetszőleges javascriptet tud futtatni a gépünkön. Ebben az az igazán kínos, hogy a Webkit hibáját már júliusban befoltozta az Apple a Safari 3.2.1. változatában, de a Google egy ennél régebbi Webkit-verziót használt a Chrome motorjaként.
Mindezek ellenére, a Statcounter online forgalomelemző cég adatai szerint a Chrome a megjelenése napján 1 százalékos részesedést szerzett a böngészők piacán.