Hamis a hiba
A Fade a számítógépek CD és DVD lejátszójának hibajavító mechanizmusát használja ki. A másolásvédelemmel ellátott korongok olyan "pusztító" kódrészleteket tartalmaznak, amelyek a lejátszó számára valódi lemezhibának, karcolásnak tűnnek. Ezek a hamis karcolások egy meghatározott mintát alkotnak, amelyet a játékprogram felismer, és ha megtalálja azokat, akkor rendben lejátssza a programot.
Amikor valaki másolatot készít a lemezről, a beépített hibafelismerő mechanizmus megpróbálja kijavítani a hamis karcolásokat, és azok nem kerülnek rá a másolatra. A szoftver felismeri a jogtalanul lemásolt korongokat, ugyanis lejátszásakor nem találja meg a mintát.
Vásárlásra ösztönöz
A program azonban nem állítja le a játékot, hanem elkezdi rontani a játékélményt. Az Operation Flashpoint játékban például egy idő után lepattannak a golyók az ellenségről, és kifogy a játékos fegyveréből a muníció. A Codemasters egy biliárdjátékban is használja a technológiát: a játékterületen fokozatosan csökken a gravitáció, és az utolsó fázisban már az asztal fölött lebegnek a golyók.
"A romló másolatnak az a szépsége, hogy növeli az eladásokat, az emberek elmennek megvenni az eredetit" - mondta a New Scientistnek Bruce Everiss, a Codemasters munkatársa.
Talán beválik
Alistair Kelman független másolásvédelmi szakértő szerint a könyvek esetében az elhasználódás akadályozza meg azt, hogy a használtpiac versenyezni tudjon az új könyvek piacával, és ugyanez a hatás a szoftverek esetében is érvényesülhet.
Ehhez hasonló a módszerrel korábban lemezkiadók is próbálkoztak, de a zenei CD-k esetében nem vált be, ugyanis néhány lejátszó egyáltalán nem olvasta be a védett lemezeket. Az adathordozó korongoknál hasonló probléma nem fordulhat elő, hiszen ezeket kizárólag számítógépen lehet futtatni.