A program használata során az adatbázis egyes fájljai idővel láthatatlanná és elérhetetlenné válnak az alkalmazók számára. Bármely belső szakember - hangsúlyozták az oroszok - nyomon követheti ezeket a fájlokat, azokat el is tüntetheti, és a valóságban mögöttük levő anyagokat pedig értékesítheti.
Az oroszok több hónapi tesztelés után elálltak a biztonsági program használatától. Megállapították, hogy a program 10 évi használata során több ezer atombomba készítéséhez elegendő nukleáris anyagnak kelhetne lába nyomtalanul.
Az esetről a The Washington Post szerdai számában beszámoló amerikai rakétaszakértő, a washingtoni védelmi információs központ elnöke szerint a meglepő az volt, hogy az oroszok azonnal figyelmeztették a veszélyre az amerikaiakat. S bár a Los Alamos-i kutatóbázison nyilvánosan nem ismerték el a hibát, az energiaügyi minisztériumot megrázkódtatta a hír.
Az Egyesült Államokban ugyanis már nincsenek papíron szereplő listák a nukleáris készletekről - ellentétben Oroszországgal, ahol a számítógépes adatfeldolgozásra való átállással nem dobták ki azokat. Az USA számára számbavétel, illetve az esetleges hiányok felderítése így egymilliárd dollárba is belekerülhetne.
Az oroszok kizárták annak lehetőségét, hogy a hibákat a nekik adott programváltozatba csempészték volna bele, ezért is értesítették Los Alamost.
A washingtoni rakétaszakértő szerint az amerikai-orosz nukleáris együttműködés csakis a kölcsönös bizalmon alapulhat, és az orosz atombiztonságba fektetett amerikai tőkéért megfelelő ellenszolgáltatás volt a Kurcsatov intézet felfedezése.