További Szoftver cikkek
A kormányok nem szeretnek cégektől függeni
"Számos ország kényelmetlenül érzi magát, ha a számítógépes infrastruktúrája sorsát egy nagy amerikai szoftvercég kezébe kénytelen helyezi" - idézte Eric Raymond-ot, a a Open Source Initiative munkatársát a Government Technology szakmai folyóirat.
Kína saját Linuxot fejleszt
Kínában a szövetségi kormányzat a minisztériumokat arra nógatta, hogy a Linux hazai változatát alkalmazzák. Ez a Microsoft operációs rendszerekkel ellentétben nem őrzi titokként az utasításkészletét, az úgy nevezett forráskódot.
A kínai információs és tudományos minisztérium a Red Flag (Vörös Zászló) Linuxot fejleszti, hogy "megóvja a számítástechnikai ipart a nagy szoftvergyártók, például a Microsoft túlzott kíváncsiságától" - írta idén tavasszal az egyik hivatalos kínai napilap.
Biztonsági szakértők lassan elismerik, hogy a nyílt forráskódú szoftvereket, például Linuxot vagy Apache webszervert futtató a számítógépek kevésbé vannak kitéve a virtuális betörők vagy a vírusok pusztításának. Ha mégis találnak egy biztonsági rést, a programozók megírhatják hozzá a javítást, és nyilvánosságra hozhatják az eredményeket.
Két francia minisztérium már linuxos
Franciaországban a kulturális, a védelmi és az oktatási tárca már átállt a Linuxra. Biztonsági és egységesítési megfontolásokból megszabadultak a Microsoft, a Sun és a Lotus különböző programjaitól - nyilatkozta a közhivatalokat felügyelő minisztérium szóvivője.
Fontos a szoftver átláthatósága
Németországban Margareta Wolf, a gazdasági és műszaki tárca vezetője a biztonsági szempontból kényes szervereken elrendelte a Linux alkalmazását. Véleménye szerint országa kormánya arra törekszik, hogy más minisztériumokat is átállítson, ahol még a Microsoft bír meghatározó részesedéssel. Ennek egyik okaként Wolf a gazdasági kémkedés megakadályozását nevezte meg.
"Az eltitkolás biztonsága mottóként már nem alkalmazható" - jelentette ki Margareta Wolf egy stuttgarti műszaki konferencián. A jelen biztonsági megfontolásait az átláthatóság kell, hogy jellemezze.
A német belügyminisztérium szóvivője, Dirk Inger szerint a szövetségi kormány eltökélt szándéka, hogy csökkentse sebezhetőségét a Microsoft-termékeket támadó vírusokkal szemben. Egyszerű a szándékuk: más szoftvert kívánnak alkalmazni, nem a Microsoftét - mondta a szóvivő.
Európai országoknak európai fejlesztés
Az európai illetékeseket külön lelkesítheti az a tény, hogy a Linux atyjaként ismert programozó, Linus Torvalds Finnországban született - véli a Government Technology. Kínában szintén a nemzeti büszkeség részét képezi, hogy milyen szoftvert alkalmaznak.
A kínaiak arra használják országuk hatalmas piaci lehetőségeit, hogy a külföldiek helyett a kínai termékeket futtassák fel - mondta Li Gong, a Sun Microsystems kínai képviseletének vezetője. Szerinte az illetékesek a gazdaságot nem akarják teljesen nyugati technológiára építeni, és egy erős nemzetnek saját fejlesztésekre van szüksége.
Hátsó ajtóktól tartanak
Folyamatosan felbukkannak meg nem erősített híresztelések a hátsó bejáratokról (back doors), melyeket a nagy szoftvercégek, például a Microsoft rejt el az operációs rendszerekben. Néhány ország kormánya attól tart, hogy az amerikai titkosszolgálatok valami beépített titkos csatornán keresztül kikémlelhetik őket.
A Microsoft folyamatosan és határozottan tagadja a back door vádakat, de a félelmek kiváltképpen Kínában erősek, ahol egyenesen attól tartanak, hogy az amerikai hadsereg belepiszkálhat, sőt lekapcsolhatja a kínai katonai informatikai hálózatokat.
Mi lesz, ha háborúba keveredik az USA és Kína - tette fel a kérdést Li Gong. Ha a folyamatok a végletekig fajulnak, az ország nem akar függeni egy amerikai operációs rendszertől - véli a szakértő.
Márciusban a német Der Spiegel arról számolt be, hogy az ország védelmi minisztériumából egy állítólagos hátsó bejárat miatt kitiltották a Microsoft termékeit. A miniszter később cáfolta ezt az állítást.
A Microsoft biztonsági igazgatója, Steve Lipner állandó és alaptalan híresztelésnek nevezte a backdoor-ügyet. Szerinte elég erőltetett ennek az összeesküvéselméletnek a logikája. De a biztonsági aggályokat már nem lehet ilyen könnyedén elhessegetni.
A Microsoft a legelterjedtebb
A Microsoft szerverek adják a szoftveres hátterét a világhálóra kapcsolt weboldalak 30 százalékának, és az összes feltört site 62 százalékának. Ez derül ki Netcraft's Web Server Survey és az Alldas Defacement Archive által gyűjtött adatokból.
"A Microsoft képzi a vírusok első számú célpontját is, de ez inkább a szoftvercég PC szoftverek terén élvezett dominanciájának tudható be, nem pedig valami különleges sebezhetőségnek" - jelentette ki Chris Wysopal, az AtStake biztonsági tanácsadója.
Steve Lipner szerint a Microsoft hamarosan kiad olyan "lockdown" eszközöket, amelyek megbirkóznak a feladattal, és gyári beállításként a szerverszoftverek portjait sem hagyják nyitva.
Biztonságos Linux az amerikai NBH-tól
Eközben még a kormányzati számítógépeken túlnyomórészt Microsoft-termékeket használó Egyesült Államokban is a Linuxszal kísérleteznek egyes kormányhivatalok, például a védelmi minisztérium és a nemzetbiztonsági ügynökség (NSA).
Az IBM szerint növekszik a szövetségi kormányzatnak szállított linuxos rendszerek száma, és nagy megrendelőjük volt nemrégen a kínai posta is. A kódtöréssel és lehallgatással foglalkozó NSA kifejlesztette a saját Security-Enhanced Linux-változatot, mely szabadon letölthető a titkosszolgálat honlapján.
Tom Haigh, az NSA-val a Linux-projektben együttműködő egyik cég, a Secure Computing műszaki igazgatója elárulta, hogy az NSA éveken keresztül próbált segíteni a szoftvercégeknek az operációs rendszereken tátongó rések betömködésében.
Az eredménytelenséget látva, és az ország infrastruktúrásának védtelenségétől tartva az NSA végül elhatározta, hogy megépíti a saját operációs rendszerét. Az NSA ezen a területen felelősnek érzi magát. A világon mindenki másnál jobban tudják, mi lehet az operációs rendszerek gyenge oldala - véli Haigh.