A telepítések többek közt ezért voltak lehetségesek, mert az ingyenes szoftvereket nem kellett a könyvelésben szerepeltetni. Ezzel egyidőben a Mitre azt is megállapította, hogy a minisztérium nem mondhat le a nyílt forráskódú szoftverek alkalmazásáról.
Elismerik a Linuxot
A szerzői jogi védettségű szoftverek a legtöbb esetben nem felelnek meg a biztonsági előírásoknak, ezen kívül az átállás is túl sokba kerülne, fogalmazott a jelentés.
Az összevissza telepített programok még a DoD központi rendszereit is érintik. A vadhajtások feltérképezésére a Mitre a szoftverek biztonsági osztályozását javasolja. Ennek alapján a széles körben használatos rendszereket, például a Linuxot, az Apache webszervert és a GCC compilert "általánosan biztonságosnak elismertként" vennék fel a listákra.
Sokszínűség vs. függőség
Ezen kívül a szervezet annak ellenőrzését javasolja, hogy az alkalmazott szerzői jogvédett alkalmazások hatékonyan képesek-e együttműködni a nyílt forráskódú programokkal.
Az open source szoftvereket ezen kívül arra használhatnák, hogy növeljék a felhasznált rendszerek sokszínűségét, és elejét vegyék a kiemelt cégek, például a Microsoft befolyásának. A termékek sokszínűsége a jelentés szerint csökkenti a költségeket, minimálisra redukálja a biztonsági kockázatot és csökkenti az egyes gyártóktól való függést.