Két befoltozott lyuk
A programozók két fontos biztonsági rést foltoznak be, amiket kihasználva eddig a kalózok megúszhatták a másolt szoftver aktiválását. Az egyiken keresztül azt a programmodult lehetett elérni, amivel a pécékre gyárilag telepített Vistát aktiválják a számítógépgyártók, a másik pedig a telepítés és az aktiválás közötti rövid időszakot nyújtotta a végtelenségig.
A céget nem annyira az egyszeri felhasználó által lemásolt, vagy a netről letöltött tört Windowsok zavarják, hanem a hamisítványok (vagyis dobozosként árult másolatok), és az új pécékre előre telepített feltört példányok.
Viszik mint a cukrot
A BSA felmérései szerint jelenleg a világ pécéin futó szoftverek 35 százaléka illegális másolat, ez pedig a Microsoftnak - mint a világ legnagyobb szoftvercégének - milliárdokban mérhető bevételkiesést okoz. A kalózkodás első számú célpontja maga a Windows, ami az operációs rendszerek piacán nagyjából 90 százalékos részesedéssel bír.
A Vista a Windows XP-hez képest sokkal nehezebben másolható (a Microsoft becslései szerint feleannyi a másolt Visták aránya a hivatalosakhoz képest, mint az XP-nél volt), ami sokat segít az eladásokban. A Microsoft legutóbbi - nem éppen friss, szeptember végéről való - adatai alapján eddig 88 millió Vista kel el világszerte (ebbe beleértendők a pécével együtt eladott, előre telepített rendszerek is), és az eladások nagyjából 25 százalékkal nőnek negyedévente.
Arról egyelőre nem nyilatkozik a Microsoft, hogy a kalózkodást megnehezítő javítócsomag hatására milyen növekedés várható a jövő évi eladásokban.