A Microsoft hivatalos tájékoztatása szerint a Windows Vista megjelenésével nem állt le a fejlesztési munka, de nem tudnak és nem akarnak részletek elárulni a következő Windows verziók technikai adatairól. Egy ismeretlen blogger azonban tudni véli, hogy melyek lesznek ezek a verziók és hogy milyen újdonságok lehetnek majd bennük.
Az első említésre méltó új Windows fejlesztői kódneve Fiji, és erről az ismert informatikai híroldal, a ZDNet is írt már. Egyesek szerint a Fiji nem más, mint a Vista első javítócsomagja (SP1), mások szerint inkább egy második kiadás lesz, mint a Windows 98 esetében az 98 SE. A ZDNet szerint a Fiji várhatóan 2007 végén vagy 2008 elején jelenik meg. Az Unnecessary blog azonban nemcsak a névvel foglalkozik, hanem részleteket is közöl, és eszerint ebben a verzióban a Microsoft nagyon sok régi ígérete megvalósul.
Erőteljesebb funkciókat kap a Sidebar nevű oldalsó panel, elérhető lesz a WinFS fájlrendszer, a beépített szoftverek új verziói jelennek meg, és a Fiji szorosabban együttműködik majd a Windows Live online szolgáltatásokkal, például a Spaces blogszolgáltatással és a Messenger csetprogrammal. Elképzelhető, hogy elkészül a Monaco kódnéven ismert zeneszerző szoftver, amely várhatóan igencsak hasonlít majd az Apple Garageband szoftverre, és alapból lejátszhatók lesznek a hd-dvd és blu-ray filmek, amihez a Vistán külön szoftvereket kell venni. Emellett fejlettebb lesz a beszédfelismerés, és biztonságosabb lesz a rendszer. Meg persze lesznek új ikonok, háttérképek és játékok is.
Bécsi szeletelés
Sokkal nagyobbat mert álmodni az Unnecessary bloggere a Windows Viennával kapcsolatban, szerinte ezzel jön majd el a számítástechnika új generációja. Feltéve, hogy senki nem előzi meg a szoftvermamutot. A megjelenés várható időpontját már nem írta meg, de más források szerint valamikor 2011 és a világ vége közt biztosan megjelenik. A merész elképzelések szerint a Viennában erőteljesebb WinFS fájlrendszer lesz, még jobban beépül a fájlkereső, és minden szoftver egy virtuális ládában (sandbox) fut majd, mint a Vistán az Internet Explorer 7. Ez annyit jelent, hogy ha van is a szoftverekben biztonsági hiba, a támadók csak az adott szoftvert bánthatják, az operációs rendszer többi részét nem.
Az Unnecessary szerint nem lesz sem Explorer, sem Taskbar (Tálca), sem Start Menü, sem semmilyen más menü a Viennában, viszont a beszédfelismeréses kezelőrendszer igen fontos része lesz. Van is egy elképzelésünk, hogy a felhasználói anyázások hatására minek kellene történnie.