További Szoftver cikkek
Sokan azt mondják, az újabb, nagy erőforrásigényű programok megjelenése folyamatos számítógépbővítésre késztet. Az operációs rendszer frissítéséhez előbb vagy utóbb a harver feljavítása is hozzátartozik, de a plusz erő megint hamar felemésztődik. Ezt a mókuskereket kívülről is lehet figyelni. Van ugyanis, aki meg van elégedve az öregecske gép és a megszokott oprendszer szimbiózisával.
Windows Me(-lyik?) |
A Microsoft hamarosan piacra dobja a legújabb és legdrágábban kifejlesztett szoftverét, a Windows 2000-et. Az operációs rendszer elnevezése beugratós, ez nem a Windows 95/98 sorozat következő tagja, hanem az NT folytatása. Az otthoni operációs rendszerek következő generációját későbbre igérik, a neve a Windows 98 Second Edition nyomán Windows Me (Millenium Edition) lesz. |
Azokra a W95 hibákra, amelyek az évek során a felhasználók millióinak életét tették pokollá, már mind megszületek a javítások. A Winnuke és a lefagyasztás ellen egy OOB registry patch kell. 2 megabájt az Y2K update, és néhány segédállomány (comctl32.dll) frissítése is kellhet néhány program futtatásához. A kissé elavult tárcsázó az MS-DUN 1.3-al frissíthető. A W95-tel adott driverek elég jól használhatók, de ha kell valami újabb, a drivergyűjteményekben utána lehet nézni. Néhány speciális "tuning" beállítás alkalmazása előtt szintén kell javítóállomány.
A beépített Scandisk és a töredezettségmentesítő helyett a Norton Utilities vagy a Nuts&Bolts használata ajánlható. Ez utóbbinak a 6 MB-os telepítőállománya (hivatalosan már nem létezik, de a ZDneten véletlenül fentmaradt) csak akkor hajlandó futni, ha a rákattintás öt másodpercére 1998-ra visszaállítjuk a rendszerórát, aztán pedig nyomban visszaugrunk a jelenbe. De ez a program később igazán megszolgálja ezt a türelmet.
Rendszerkövetelmények |
A hivatalos leírás szerint a Windows 95-et futattni képes minimális konfiguráció 486/25 MHz, 8 MB memóriával. Ez egyszerre eltúlzása és alábecsülése a rendszer erőforrásigényének. Kísérletképpen fel lett téve a W95 egy VGA videokártyával 4 MB RAM-mal szerelt 386-osra. Percekig tartott amíg elindult, az ablakok becsukása is legalább egy perc volt, de ment. Ugyanígy egy Pentium 100-ason 8 MB RAM-mal iszonyat lassú az internet, az oldalak között váltogatva hosszasan csörgeti a merevlemezt (a disk cache visszaolvasása ezerszer lassabb a RAM-nál). |
A Windows 95 telepítőállományai együtt alig 40 MB-ot nyomnak, ezért érdemes ezeket helyben, például egy másik partíción elmentve raktározni. Az (újra)telepítés, ha a merevlemezről történik, gyors gépen néhány perc alatt megvan. Lehet szerezni speciális scipteket, amelyek helyettünk mindig megnyomják az OK-t és így a telepítés magára is hagyható. A W95 gyógyítás alapfelszerelése egy CAB állomány böngésző: ha valamilyen program hiányzó segédfájl miatt kiabál, akkor azt a telepítőfájlokból elő lehet bányászni.
A Windows 95 legelső verziója nem tartalmazta az Internet Explorert. Teljesen kihagyva minden választható összetevőt, a telepítés 30-35 MB tárhelyen képes berendezkedni. Csodaszámba megy, hogy a System könyvtár sem nagyobb 15 MB-nál. Egy újratelepítés után már becsukott szemmel ki lehet jelölni az eldobható állományokat. Megy a kukába a Posta ikon az Asztalról, a hasznavehetetlen The Microsoft Network és az Exchange könyvtár. Kidobandó a komplett Help dosszié, nem kellenek a szöveges dokumentumok a Windows könyvtárból, kuka a Winfile (amúgy sem Y2K álló), a Progman, a Programcsoportok, a Winver és a Winpopup. Ezeken felül ki lehet kísérletezni, hogy melyik DLL kell a rendszerhez, és melyik foglalja a helyet csak a biztonság kedvéért.