A magyar magánszemélyek tulajdonában lévő társaság nemrég emelte alaptőkéjét 350 millió forintra. Tavalyi nettó árbevétele 100 millió, vesztesége mintegy 60 millió forint volt. Az idén májusban az előzetes számítások szerint 44 milliós bevétel mellett - a költségigényes beruházásokkal eltelt tavalyi év után először - elérte a nullszaldós működést. Az év végére összesen 10 ezer internetes előfizetőre és a bevétel megötszörözésére számít. A fejlesztések pénzügyi hátterének biztosítására várhatóan banki hitelre lesz szüksége, de szóba került egy - akár kockázati - tőkebefektető bevonása is.
Erős verseny készül
A kábeltévés hálózatokon keresztüli telefonálás már a közeljövőben nagy versenyt fog támasztani a hagyományos telefontársaságoknak - vélik a The Wall Street Journal Europe-nak nyilatkozó szakértők. Észak-Amerikában és Nyugat-Európában a szolgáltatás már évek óta bevezetés előtt áll, de a legújabb ígéretek szerint már tényleg nem kell sokat várni a tömeges elterjedésig. Igaz, a jelentős nyugati kábeltársaságok többsége internet alapú, digitalizált hangátvitel bevezetését tervezi - a magyar példától eltérően, ahol a cég a kábeltévés hálózattal párhuzamosan kiépített rendszeren hagyományos telefonszolgáltatást indít.
A Forrester Research előrejelzése szerint 2006-ra az USA-ban négymillió háztartásnak lesz lehetősége arra, hogy az eddigi telefonját internetes-kábeltévés megoldással váltsa fel. Ez évente dollármilliárdokkal csökkentheti a hagyományos telefoncégek bevételeit. Az első amerikai kezdeményezések körülbelül 35 dolláros havidíjért korlátlan telefonálási lehetőséget kínálnak az országon belül, távolságtól függetlenül. Nyugat-Európában, Németországban és Hollandiában várható a gyors tömeges elterjedés, a PrimaCom például hamarosan 300 ezer háztartásban nyújtja majd a szolgáltatást.