Mobilitás és Multimédia Klasztert alapítottak a magyar infokommunikációs iparág cégei, illetve több oktatási intézmény, valamint kis- és közepes vállalkozás. A részvevõk egyesítik kutatás-fejlesztési erõforrásaikat, és olyan új ötleteket keresnek, amelyekbõl eladható termékeket tudnak fejleszteni.
A hangszolgáltatások piaca szûkül, az internetpiac növöget, de nem az igazi, a mobilpiac pedig telített, ezért új ötletekre van szükség - mondta az Indexnek Pukler Gábor, a klaszter elnöke. Az innovációs klaszter létrehozását a Magyar Telekom kezdeményezte, mert a társaságnak már nem olyan kényelmes a helyzete, mint korábban, szükség van olyan nagy dobásokra, amelyeket több millió magyarnak eladhatnak, tette hozzá Pukler. A hétfõi sajtótájékozatatón Szathmári Géza, a GTS-Datanet ügyvezetõ igazgatója elmondta, más termékekre van szükség Magyarországon, mint a világ többi részén, a megoldás épülhet a világpiacon bevált termékekre, de itt kell eladhatónak lennie.
A klaszternek harminc tagja van, a Magyar Telekom és a GTS Datanet mellett az alapítók közt van az Ericsson, a HP, az Albacomp és a SUN Microsytems, illetve oktatási intézmények: a Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Pannon Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, az Eötvös Loránd Tudomány Egyetem, a Közlekedéstudományi Intézet Kht. A klaszter négyfõs irodával rendelkezik, a mûködtetéshez szükséges pénzt és eszközöket a tagok adták össze. A szervezet az alapkutatástól a piaci bevezetésig lefedi a teljes innovációs értékláncot. A tervek szerint a klaszter az ötletek rendszerzésétõl, a megvalósításáig és a piaci bevezetéséig fogja át és menedzseli a K+F tevékenységeket.
A klaszter elsõsorban a mobiltechnológiára épülõ alkalmazásokkal, így például a mobiltévével kapcsolatos szolgáltatásokkal, a multimédiás tartalomszolgáltatással, az elektronikus egészségüggyel, illetve az intelligens közlekedéssel, a helyfüggõ szolgáltatásokkal kapcsolatos fejlesztéseket végez. Persze mindegyik résztvevõ más-más terület iránt érdeklõdik, és úgy tudjuk az eredményeket azok a cégek hasznosíthatják majd, amelyek az adott projekt fejlesztésben tevékenyen részt vettek.
Év végéig megvan a klaszter munkaterve, a tagok összedobták az elsõ évi mûködéshez szükséges pár tízmillió forintot. A klaszter költségvetése azonban még nem alakult ki teljesen, a tagok hozzájárulása mellett pályázatokon is akarnak majd pénzt szerezni.