További Üzlet cikkek
Demszky Gábor |
Magyar szerint a németek döntöttek
Magyar Bálint, az SZDSZ ügyvivője szerint egy sok 10 milliárd forintos éves nyereséget realizáló nagyvállalat vállalhatna néhány százmillió forintos kiadást a jövő fogyasztói rétegének "kinevelése", és a hazai internetes kultúra terjesztése érdekében. "Jól látszik, hogy a tényleges döntéshozók nem itt élnek, a lépés hatása, a felhasználói reakció nem érinti őket." - mondta az Indexnek Magyar, a Matáv német tulajdonosaira utalva.
A távközlési liberalizáció ellentmondásos eredményeiről szólva Magyar leszögezte, hogy tényleges versenyhelyzetet kell teremteni. "El kell kerülni, hogy komoly monompólumok a látszólagos liberalizáció alatt megszilárduljanak. Egy nagyvállalat természetes érdekei közé tartozhat, hogy monopóliumként működjön, de ennek a jogszabályi háttér gátat szabhat. Az SZDSZ az egységes hírközlési törvényhez annak idején több módosító javaslatot is beterjesztett, de a kialakult végleges változatot nem tudtuk támogatni." - nyilatkozta az ügyvivő.
A Távközlési Érdekegyeztető Fórum is tiltakozik
Magyar Bálint |
A szervezet véleménye szerint a magyar távközlés 2002-től ígért teljes körű liberalizációja és a verseny előnyei eddig a hozzáfűzött reményeket nem váltották be. A felhasználói kör, a kisfogyasztó lakosság egyelőre nem érzi ennek eredményét. Álláspontjuk szerint mind a szolgáltatók, mind a hatóság megfeledkezett a fogyasztók, a távközlés előfizetőinek figyelembevételéről, amit jól példáz az a legújabb szolgáltatói intézkedés, amellyel az egyik jelentős távbeszélő szolgáltató megszünteti az internet használatát segítő kedvezményes tarifáit - a Mindenkinek-csomagot - és a 150 forintos átalánydíjas hozzáférési lehetőséget.
Valakinek sürgősen intézkedni kell
A szervezet közleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy az új távközlési szabályozás eredményeként bevezetendő új szerződéses és díjkonstrukciók, illetve a kedvezmények megvonása várhatóan visszaveti az internetet és az informatikát használókat a tanulásban, munkában egyaránt. Rámutat továbbá, hogy az internet piacot egyéb megoldatlan problémákból eredő következmények és gondok is fenyegetik, utalva a távbeszélő és internet szolgáltatók között a díjbeszedés kapcsán kirobbant vitára.
Az információs társadalom jövője érdekében a Távközlési Érdekegyeztető Fórum sürgős intézkedéseket vár mind a szabályozók, mind a szolgáltatók, mind pedig az alkalmazó hatóságok részéről.
Megfizethető tarifákat követelnek az internetjogászok
Kattintson a nagyításhoz! |
Szerintük ma a szolgáltató gazdasági érdekei - és nem a hírközlési törvény Preambulumában megfogalmazott magasztos célok - döntik el, hogy mennyiért juthatunk a telefon-hálózat használatának lehetőségéhez. Ha a szolgáltató engedményt ad, haszna csökken: most, erre való hivatkozással meg is kívánja szüntetni az olcsó Internetezést lehetővé tevő - sokak számára a hálózati hozzáférés egyetlen módját jelentő - kedvezményeket.
Bár a hatályos magyar jogban jelenleg nincs olyan jogszabály, mely őt e kedvezmények nyújtására kötelezné, lépése a jog tükrében is aggályos, mivel a piac aggódó közönsége által korábban felvetett, a kedvezmények megszüntetésére vonatkozó híresztelések többszöri határozott cáfolata a gazdasági erőfölényben lévő szolgáltató részéről alkalmas lehetett egyes fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolására.
Hatósági árra van szükség
Álláspontjuk szerint az Internet-használóknak biztosított telefon-díjszabás körében mindaddig, amíg a valós piaci verseny ezt szükségtelenné nem teszi, indokolt egy olyan, a felhasználók részére kedvező hatósági ármegállapítás, melynek révén - összhangban a területre vonatkozó Európai Uniós politikákkal és közösségi jogi szabályozással, ezek közül is különösen a 2002. március 7.-én elfogadott, az egyetemes szolgáltatásról és a felhasználói jogokról szóló 2002/22/EC irányelvnek a digitális szakadék felszámolását célzó rendelkezéseivel - a számítógépes világháló kulturális kincse, a kapcsolattartás és az információközlés lehetősége mindenki számára, megfizethetőn válik elérhetővé.
|