Kiderült, hogy a Magyar Telekom montenegrói leányvállalatánál kötött tanácsadói szerződéseket nem egészen a cég belső vállalati előírásai szerint kötötték meg, és a vizsgálatot folytató független cég arról sem talált meggyőző adatokat arra, hogy a szerződések összege arányos lenne az MTelekom számára elvégzett munkával. A botrány hatására Straub Elek vezérigazgató december 5-én távozott a társaság vezető pozíciójából, és szerdától Christopher Mattheisen áll az telefontársaság élén.
Rossz pénz
A cég szerdán kiadott sajtóközleménye szerint a Magyar Telekom kénytelen volt megváltoztatni a vizsgált szerződések számviteli kezelését: a 2005-ös évre vonatkozó gyorsjelentés a szerződések közül kettőt - 1,1 milliárd forintnyi kifizetést - még aktivált költségként tartalmazott, ezt azonban a hozzájuk kapcsolódó, 200 millió forintos esetlegesen felmerülő adófizetési kötelezettséggel együtt már költségként számolja el a cég. Mindezek hatására az egyéb működési költségek 1,3 milliárd forinttal megnőttek.
Még egy változás történt, a gyorsjelentés közzététele után egy bírósági döntés semmisnek nyilvánította az Egyetemes Távközlési Támogatási Alappal és a T-Mobile Magyarország kötelezettségeivel kapcsolatos 2005. szeptemberi bírósági határozatot. Bár ennek pénzügyi hatásai a 2006. negyedéves gyorsjelentésekben szerepeltek, a változás mégis a 2005. évhez kapcsolódik. Ennek megfelelően a 2005. évi jelentésben módosultak a kapcsolódó követelések, kötelezettségek és adóegyenlegek, illatve a működési költségek és az adókötelezettségek. A Magyar Telekom konszolidált működési eredménye így 400 millió forinttal csökkent a 2005. évi gyorsjelentéshez képest.
Az összes változás
A különböző változások együttes hatása miatt a 2005. évi konszolidált működési eredmény (IFRS) a gyorsjelentéshez képest 1 776 millió forinttal 133 388 millió forintra csökkent, a nettó eredmény pedig 1 564 millió forinttal 78 564 millió forintra csökkent. Magyarán 1.6 milliárd forint hiányzik a Magyar Telekomnál. (Még lehetnek újabb módosítások a 2005. éves jelentés kiadása előtt, jegyzi meg a MTelekom közleméne.)
Az MTelekom közleménye szerint a cég elkezdte javítani a tanácsadói szerződésekkel kapcsolatos ellenőrzési folyamatokat, új irányítási modellt vezet be, és kezdeményezte a Crnogorsi Telekom igazgatósági tagjainak leváltását, illetve az adatok megsemmisítését kezdeményező dolgozók munkaszerződésének felbontását.