Önmagában a maszk nem véd, de nem is árt. A szakmai vélemények is megoszlanak arról, hogy kell-e vagy sem maszk annak, aki egészséges. Ráadásul nem mindegy, mit, mikor, hogyan hord az ember.
Egy szakember tanácsai 40 év maszkhordás tapasztalatai alapján.
Végeláthatatlan a vita arról, hogy viseljünk-e vagy sem maszkot a koronavírus ellen, de az Egészségügyi Világszervezet, a WHO legutóbbi sajtótájékoztatóján is kiállt amellett, hogy egészséges, nem beteggel foglalkozó embernek nem ajánlják a védőmaszkok hordását.
„Nincs arra konkrét bizonyíték, hogy a maszkok viselése potenciális haszonnal járna a lakosság számára. Sőt, néhány bizonyíték éppen az ellenkezőjét javasolja a helytelen használat vagy illeszkedés miatt” – mondta Mike Ryan, a WHO ügyvezető igazgatója a szervezet genfi sajtótájékoztatóján.
Ryan arról is beszélt, hogy globális hiány van maszkokból és egyéb orvosi eszközökből. Ami van, azokat a frontvonalban küzdő egészségügyi dolgozóknak kell eljuttatni. „Szörnyű belegondolni abba, hogy nekik nincs maszkjuk.”
Maria Van Kerkhove, a WHO járványügyi szakértője is arról beszélt, hogy dönteniük kell arról, kiknek van a legnagyobb szükségük a maszkokra. „Egy közösségben nem javasoljuk, hogy maszkot viseljen, hacsak nem beteg. Ebben az esetben viszont meg tudja akadályozni a további terjedést. A maszkot azoknak ajánljuk, akik otthon vannak és betegek, és azoknak, akik törődnek az otthon lévő betegekkel.”