Nem kell félni a koronavírus elleni vakcinák keverésétől, sőt
További Tech-Tudomány cikkek
- Elégett egy aszteroida a Föld légkörében
- Dán kutatók bizonyították: nem moderálják az önkárosító tartalmakat az Instagramon
- Azokkal a gázokkal mentenék meg a földet, amelyek miatt pusztulás fenyegeti
- Rengeteg új Nazca-vonalat talált a mesterséges intelligencia
- Senki sem fog örülni az Apple karácsonyi ajándékának, emelkedik egy népszerű szolgáltatás ára
Tanulmány tanulmányt követ arról, hogy azok az beoltottak, akik két különböző Covid–19 vakcinát kapnak, erős immunválaszt generálnak, és a mellékhatások nem rosszabbak, mint a szokásos kezeléseknél. Most először azonban a kutatók azt is kimutatták, hogy az ilyen „mix and match” módszerek rendkívül hatékonyak a koronavírus-betegség megelőzésében: megegyeznek vagy akár meg is haladják az mRNS-vakcinák teljesítményét – számolt be róla a Nature.
A magas antitestszint és más erős immunválaszok, amelyeket a keverési módszerek váltanak ki, azt sugallják, hogy jó védelmet nyújtanak a betegségek ellen.
Ez igazán jó hír, és minden bizonnyal hatással lesz a klinikai gyakorlatra
– vélekedett Martina Sester a homburgi Saarland Egyetem immunológusa.
A tanulmányok abból a kísérletből indultak ki, amely márciusban kezdődött, amikor több helyen részben vagy teljesen leállították az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyártó cég által közösen kifejlesztett vakcina használatát a rendkívül ritka, de súlyos mellékhatások miatt. Ez azt jelentette, hogy néhányan, akik már megkapták ezt az oltóanyagot, a második oltást másféle vakcinából kapták. Sester csapata és sokan mások bizonyították, hogy ezek a keverési kombinációk biztonságosak és erős immunválaszt eredményeztek.
Ezek a hatékonysági adatok alátámasztják a jóváhagyott vakcinák használatát akár szabványos, akár vegyes ütemtervben
– mondta Matthew Piton, az Oxfordi Egyetem vakcinológusa.
A tanulmány megállapította, hogy a keverési módszerek hatékonyabbak lehetnek, mint egy mRNS-vakcina két egymás utáni adagja. Az insermi Thierry Walzer immunológus és a Lyoni Egyetem kutatói 2512 egészségügyi dolgozó adatait elemezték, akik AstraZeneca és Pfizer vakcinák kombinációját kapták, és több mint 10 ezer olyanét, akik két adagot kaptak az utóbbiból. A csapat kimutatta, hogy a SARS–CoV-2 fertőzések aránya a mix-and-match csoportban fele volt annak a csoportnak, amely két adag Pfizert kapott.
(Borítókép: Michael Ciaglo / Getty Images)