- Tech-Tudomány
- rák
- vakcina
- állatorvostudományi egyetem
- rákvakcina bvm
- fejlesztés
- tudomány
- kutatás
- teszt
Rák elleni vakcinát fejlesztenek Magyarországon, nagyon jól haladnak vele
A közlemény szerint ezt az oltóanyagot még csak állatok kezelésére használnák fel, de a tudományos kutatás később „humánegészségügyi fejlesztésekhez” is hozzájárulhat. Az Állatorvostudományi Egyetem szombaton az MTI-vel közölte, hogy az együttműködés a Rákvakcina BVM-mel – amely a magyar állam által létrehozott Széchenyi Alapok egyik portfóliócége –
egy olyan, magyar immunterápiás eljárás tökéletesítéséről és lehetséges állatgyógyászati alkalmazásáról szól, amelyet a daganatos megbetegedések kezelésére fejlesztettek ki.
A kooperáció célja az, hogy a „Lisanext” nevű eljárást – amelyet Hidvégi Máté biokémikus és Jankovics István virológus fejlesztett ki – állatokon teszteljék az egyetemen, és ezáltal továbbfejlesszék a módszert. A projekt keretében daganatos kutyákon fognak kezeléseket végrehajtani.
A vizsgálatok alatt a kutatók az eltávolított daganatokból tisztított antigént állítanak elő, amelyeket visszajuttatva az állatokba, majd immunsejtjeiket farmakológiailag aktiválva úgynevezett autológ vakcinát fejlesztenek – írta az eljárásról az Állatorvostudományi Egyetem. Hozzátették:
Az egereken végzett előzetes vizsgálatok nagyon kedvezően zajlottak, ott a legtöbb állatban a tumorok teljesen visszafejlődtek.
A közleményben végül azt írták: a kutatási projektben szerzett ismeretek elősegíthetik a daganatos betegségek biztonságos és a jelenleg alkalmazott eljárásoknál hatékonyabb kezelését, illetve később hozzájárulhatnak humánegészségügyi fejlesztésekhez is. Vagyis ezt a vakcinát most még csak állatok kezelésére tervezik felhasználni, de az itt szerzett tapasztalatok később akár emberekre vonatkozó gyógyászati fejlesztéseknél is segíthetnek.
Korábban beszámoltunk arról, hogy az mRNS-alapú oltóanyagok innovációja felgyorsította a rák elleni vakcinák kifejlesztésének folyamatát is. Külföldön is szép számmal zajlanak hasonló fejlesztések, és tavaly nyáron már volt olyan rák elleni vakcina is, amelyet embereken is teszteltek.
(Borítókép: Bruzák Noémi / MTI)