A kvantumpöttyök felfedezői kapták a kémiai Nobel-díjat
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
A Svéd Királyi Akadémia kedd délelőtti bejelentése szerint 2023-ban Moungi Bawendi, Louis Brus és Alekszej Jekimov kapta a kémiai Nobel-díjat a nanotechnológia kutatásáért és kvantumpöttyök felfedezéséért és előállításának kidolgozásáért.
A kvantumpöttyök pár száz vagy pár ezer atomból álló anyagok, amik méretüktől függően változtatják a színüket – előnyük, hogy kvantummechanikai hatások következtében ugyanannak az anyagnak a felhasználásával tudnak velük különböző színű festékeket előállítani. Az orosz fizikus Jekimov optikai kutatásokat végezve színes üvegek vizsgálata közben fedezte fel, hogy a színek az üveg színét adó molekulák méretétől függtek. A Columbia Egyetem professzora Louis Brus ugyanezt a hatást ismerte fel a Bell Laboratóriumban félvezetők kutatása közben.
A molekulák méretének uralása azonban az első felfedezéseket követő évtizedben meghaladta a technikai lehetőségeket, végül a Massachusettsi Műszaki Egyetem munkatársa, Moungi Bawendi dolgozta ki a technikát, amivel kontrollálhatóvá vált a létrejövő kristályok mérete az oldószerek hőmérsékletének szabályozásával.
A fejlesztés gyakorlati alkalmazásával mindennap találkozhatunk kijelzőkben, televíziókban, LED-fényforrásokban, orvosi képalkotó berendezésekben, rugalmas elektronikában, napelemekben és a jövőben természetesen fontos szerepük lesz a kvantumszámítógépekben.
BREAKING NEWS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 4, 2023
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2023 #NobelPrize in Chemistry to Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus and Alexei I. Ekimov “for the discovery and synthesis of quantum dots.” pic.twitter.com/qJCXc72Dj8
Magyar sikerek
2023-ban eddig két magyar érintettségű díj is született: mint ismert, hétfőn az mRNS-technológia kidolgozásáért Drew Weissmannal együtt elnyerte az orvosi Nobelt Karikó Katalin, kedden pedig az attoszekundumos fényimpulzusok terén elért eredményeiért kapott fizikai Nobelt Krausz Ferenc Pierre Agostinivel és Anne L’Huillier-vel együtt.
A 2022-es kémiai Nobelt Carolyn Bertozzinak, Morten Meldalnak és Barry Sharplessnek ítélte a Svéd Királyi Akadémia a bioortogonális kémia megalapításáért és a klikk-kémia kidolgozásáért.