Meghalt Jankovics István virológus, a rák elleni magyar vakcina fejlesztője
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
A gyászhírről Jankovics István lánya, Dobiné Jankovics Zita számolt be a Facebookon, aki azt írta:
Kedves Rokonaink, Barátaink, Ismerőseink! Fájó szívvel tudatjuk veletek, hogy szeretett Édesapánkat, dr. Jankovics Istvánt a tegnapi napon hazahívta a Teremtő. Kérünk titeket, hogy a család gyászát most még csak imáitokkal kísérjétek.
A gyászhírre egy olvasónk hívta fel a figyelmet, aki – a virológus életpályáját röviden összefoglalva – megjegyezte, hogy Jankovics István a Nemzeti Népegészségügyi Központ osztályvezető főorvosaként az OKI influenzalaboratóriuma, később pedig a WHO magyar nemzeti influenzalaboratóriuma munkáját irányította. Nevéhez is fűződik a magyarországi influenzaoltóanyag-gyár létrehozása és a Debreceni Orvostudományi Egyetemen kialakított sejtterápiás klinikai központ megszervezése.
Dolgozott azon a rák elleni vakcinán, amelyet már tesztelnek
Jankovics István ezenkívül részt vett egy olyan, rák elleni vakcina kidolgozásában is, amelynek tesztelését daganatos kutyákon kezdték meg. Erről az eljárásról, amely a „Lisanext” nevet kapta, ebben a cikkünkben írtunk részletesen, még 2022-ben.
A kezelést Hidvégi Máté biokémikussal közösen dolgozta ki Jankovics István. A fenti cikkünk óta az Állatorvostudományi Egyetem honlapján megjelent egy közlemény, melyben „a legkorszerűbb és leginnovatívabb tumorterápiás módszernek” nevezték az eljárást. Abban a közleményben már röviden írtak a négylábúakon zajló tesztekről is.
A beteg kutyák számára külön-külön készítendő, egyedi összetételű, autológ tumorvakcina az Állatorvostudományi Egyetemen 2023-ban létrehozott, magas műszaki minőséget képviselő LISANEXT laboratóriumban kerül előállításra, a kutyák komplex onkoterápiás ellátása pedig az egyetem onkológiai klinikáján történik
– fogalmaztak.
A projektről részletesen írtak a Lisanext honlapján is, ahol egyébként továbbra is jelentkezhetnek kezelésre a daganatos négylábúak gazdái.