Melyik a világ leghangosabb állata?
További Tech-Tudomány cikkek
- Űrből érkező rádiójelek nyomába eredtek a tudósok, meglepő helyre jutottak
- Egy rák elleni antitest lehet a Parkinson-kór ellenszere
- Olyan bolygóegyüttállás lesz kedd este, amilyen pár évtizedenként csak egyszer történik meg
- Jön a biometrikus fizetés, hamarosan arcfelismerővel és tenyérrel is egyenlíthetjük a számlát
- Több kínai céget, köztük a TikTokot és a Temut is megszorongathatják az Európai Unióban
Arra, hogy ki a leghangosabb, a válasz attól is függ, hogy milyen környezetet veszünk alapul. Az óceánban egyértelműen ketten indulnak a versenyben: a nagy ámbráscet és a kék bálna. Kettejük közül a kék bálna a nagyobb, mégis az ámbráscetnek van erősebb hangja. A hang fizikája miatt azonban mást jelent a hangerő a vízben, mint a levegőben.
A decibel nem egy alapmérték, mint mondjuk a méter, hanem egy referenciaponthoz képest mért nyomás. Hogy zavarosabb legyen a dolog, a vízben más a referencianyomás, mint a levegőben
– magyarázza Sharon Nieukirk, a NOAA oceanológiai laborjának munkatársa.
Van egy kis vita, hogyan lehet konvertálni az értékeket, de az egyszerűség kedvéért elegendő, ha levonunk 25,5 decibelt a referencianyomás különbsége, és további 36 decibelt a sűrűség és a hang terjedésének sebessége miatt – az összesen 61,5 decibel. A rekorder nagy ámbráscet legerősebb hangja egy 236 decibeles klikkelés. Ez levegőben 174,5 decibelnek felelne meg, amivel lenyomja egy felszálló utasszállító repülőgép 140 decibeles hangját.
Ami a szárazföldet illeti, itt
a bőgőmajmok a leghangosabbak
– 140 decibeles bőgésükkel csatlakoznak az említett utasszállító zajához. Hangjukat 5 kilométer távolságból is hallani. Ez az érték egyébként 10 decibellel meghaladja az emberi fájdalomküszöböt, a bőgőmajmok társasága ezért mindenképpen kerülendő.
Az óceánhoz visszatérve: az ámbráscet érdekes vetélytársa a Synalpheus pinkfloydi vagy pisztolyrák, amely nagy piros ollójának egy 210 decibeles csattintásával
képes pusztán hanggal végezni a zsákmányával.
A méret/hangerő versenyben a legerősebb induló a mianmari folyókban élő átlátszó halacska, az egy centisnél alig nagyobb Danionella cerebrum. Ő nem csak hangjával emelkedik ki a mezőnyből: úszóhólyagjával a méretéhez képest hihetetlen 140 decibeles doboló hangot tud kiadni, ugyanakkor 0,6 köbmilliméteres agyvelejével a legkisebb agyú ismert gerinces élőlény.