További Tudomány cikkek
- Megtalálták a másnaposság felelősét, de nem az, amire eddig gyanakodtak
- Ha nincs vérfrissítés, jönnek a bajok
- Magas rangú katonatiszt tűnt fel a világ legnagyobb hadseregében, de még mindig rejtély, ki irányítja őket
- Végre tényleg megoldódhatott Stonehenge rejtélye
- Még mindig mérgező az 1916-os verduni csata helyszíne
A híres ókori pár, Antonius és Kleopátra ikreinek arca egészen mostanáig nem volt ismert. Egy olasz egyiptológus nemrég újra felfedezett egy szobrot, amelyen egy ikerpár van: Alexander Héliosz és Kleopátra Szeléné. A szobrot eredetileg 1918-ban találták meg a Nílus nyugati partjainál és a Kairói Múzeumban tárolták. A mű, amely JE 46278 néven volt katalogizálva, egy mennyezet része volt.
A szobron két meztelen gyerek található, egy fiú és egy lány, ahogy két kígyó csavarodik közéjük. A gyerekek átölelik egymást egyik kezükkel, a másikkal pedig egy-egy kígyót fognak.
Giuseppina Capriotti olasz egyiptológus és csapata szerint a két alak VII. Kleopátra egyiptomi királynő és Marcus Antonius gyerekei. A fiúnak napkorong van a fején, a lány pedig félholddal díszített. A kígyók valószínűleg kobrák és szintén a hold és a nap alakját veszik fel. Mindkét szimbólumot a Hórusz-szemmel is feldíszítették, amely általános szimbólum volt az egyiptomi művészetben.
Sajnos az arcok nem maradtak fenn jó állapotban, de azt látni, hogy a fiúnak göndör a haja, és össze van fonva jobboldalt, ahogy az egyiptomi gyerekeknek szokás. A lány haja pedig úgy van fésülve, ahogy a Ptolemaiosz-dinasztiában volt szokás, Kleopátrának is hasonlóan volt fésülve a frizurája.
A kutatók összehasonlították a szobrokat más Ptolemaiosz-kori szobrokkal és sok közös vonást találtak a Pakhomot, Dendera kormányzóját ábrázoló szoborral. Például az alakoknak kerek arcuk van, vékony álluk és nagy szemük. A Pakhom szobor időszámításunk előtt 50-30 között készült, és feltételezhető, hogy a gyerekekről készült szobor is abban a korban, a Plotemaiosz-dinasztia végnapjaiban készülhetett. Marcus Antonius időszámításunk előtt 37-ben ismerte el ikreit.
Az ikrek nem az első gyerekei voltak Kleopátrának, időszámításunk előtt 47-ben szülte Julius Caesar fiát, Caesariont, majd 36-ban fiút szült Marcus Antoniusnak is, Ptolemaiosz Philadelphust. Az ikreket születésükkor csak Kleopátrának és Alexandernek nevezték el, a Hélioszt és Szelénét – ami napot és holdat jelent – csak akkor tették hozzá nevükhöz, amikor Marcus Antonius elismerte őket.
A gyerekek sorsáról keveset lehet tudni szüleik halála után. Caesariont megölték Octavianus katonái, a másik három gyerek életét azonban meghagyták. A gyerekeket Rómába vitték. és Octavianus testvére, Octavia gondjára bízták őket. Néhány évvel később a két fiú, Alexander Héliosz és Philadelphius nyom nélkül eltűnt, csak Kleopátra Szeléné sorsáról tudni. Feleségül ment II. Juba királyhoz, Mauritánia uralkodójához. Legalább egy fia született, aki a Ptolemaiosz Philadelphius nevet kapta az öccse után.