
- Tudomány
- globális felmelegedés
- sarkvidék
- jégtakaró
- futóáramlat
- időjárás
- északi-sark
- északi-sarkvidék
- déli-sark
- antarktisz
- jég
- óceán
Hol van már a tavalyi jég?
További Tudomány cikkek
-
A legújabb kutatás szerint közvetlen kapcsolat van a légszennyezés és a csökkenő születésszám között
- Az elnyomott érzelmek pusztító fegyverként szántják fel a női testet
- Az anya egészsége forog kockán, ha nem jókor szül
- Lassan, de biztosan bezöldül a világ legnagyobb tava
- Öt M-osztályú napkitörést regisztráltak, mágneses viharok jöhetnek
Amióta figyelik, az Északi-sark jege még soha nem húzódott vissza annyira, mint idén, és a meglévő réteg is szokatlanul vékony. A NASA a hetvenes évek óta műholdakkal figyeli a jégréteg változásait, és a legfrissebb műholdképek alapján nemrég megállapították, hogy a mostani értékek minimumrekordot mutatnak. 2012-re a jéggel borított terület mérete 3,41 millió négyzetkilométerre csökkent, ami 50 százalékkal alacsonyabb az 1979 és 2000 között mért éves átlagoknál. A sarkvidéki jégréteg vizsgálatával foglalkozó kutatók szerint ez alapvető változásokhoz vezethet. A jégréteg elvékonyodása új, az eddiginél nagyobb lendületet adhat a globális felmelegedésnek, és megváltoztathatja az időjárást.

A kutatók úgy vélik, hogy az északi és a déli sarkkör változásai alapvető változásokhoz fognak vezetni; ebben látszólag konszenzus van köztük, legfeljebb a következmények mértékéről és a bekövetkezésük várható idejéről folytatnak vitákat. A jelenség okaként mindannyian a globális felmelegedést nevezték meg.
Erre nem számított senki
Mark Serreze, a coloradói National Snow and Ice Data Center (NSIDC) kutatója úgy látja, a mostani olvadási rekorddal feltérképezetlen területre tévedtünk. A Föld átlaghőmérsékletének növekedése régóta ismert tény, és arra is számítani lehetett, hogy ennek a következményei először az Északi-sark környékén lesznek láthatók, mégis sokakat meglepett a régóta jósolt változások bekövetkezése. Walt Meier, az NSIDC környezetkutató tudósa szerint az utószezon jégolvadása fogja megmutatni, hogy a sarkvidék szárazföldi területének jégrétege valójában mennyire vékony; ha ez a vártnál jobban elvékonyodott, az olvadás akár az utószezonban, ősszel is folytatódhat.
A kutatók megállapították, hogy az állandó jégréteg az Északi-sarkon visszahúzódott; ez az a réteg, ami nem olvad el nyaranként. A régió karakterét sokáig ez a jégréteg határozta meg, de ezt mostanra felváltotta az évente megújuló jégtakaró, ami nyaranta elolvad. A sarkköröknek szintén karakteres jellemzője a tengeri jégtakaró: ez összefüggőnek mondható azokban a körzetekben, ahol a tengervíznek legalább 15 százalékát jég borítja. Ennek a területe évről évre változik, de az utóbbi harminc évben drámaian felgyorsult a visszahúzódása.

A kutatók megvizsgálták, hogy a jégréteg visszahúzódása ciklikus, előre látható folyamat-e, vagy újkeletű jelenség. Az eredményeiket tavaly publikálták a Nature-ben. A tanulmányban az Északi-sark állandó jégtakarójának és tavi üledékének 1450 éves ciklusait vizsgálták, de ezek alapján nem lehetett előre látni a jégréteg csökkenésének és visszahúzódásának mostani mértékét.
A hatások már most érezhetők
Dr. Poul Christoffersen, a Cambridge Egyetem szakértője a BBC-nek elmondta, hogy a várható következményekről egyelőre keveset tudunk; a klímaváltozási modellek közül szinte semelyik nem számított a tengeri jég olvadásának ilyen szintű felgyorsulására. Az viszont már most biztosnak tűnik, hogy a kevesebb tengeri jég a sarkvidéki óceán és az atmoszféra alacsonyabb rétegeinek felmelegedését eredményezheti, ami az óceánáramlások és a szélirányok megváltozásához, valamint futóáramlatok kialakulásához vezethet. A csapadékosabb Nyugat-Európában már idén is érezhető volt a sarkvidéki jég eltűnésének hatása. Jennifer Francis, a New Jersey-i Rutgers Egyetem kutatója szerint a szélirányok megváltozása tehet a szélsőséges időjárási körülményekről: ez okozta az idei aszályt az Egyesült Államokban, illetve a folyamatos esőzéseket az Egyesült Királyságban.

Az éghajlatváltozást vizsgáló modellek arra viszont rámutattak, hogy a globális felmelegedés elsősorban az Északi-sarkvidéket érinti. A felmelegedés felerősödése többnyire visszacsatolás, amiről a hó és a jég olvadása tehet: a tenger és a talaj sötétebb színe egyre dominánsabbá válik a visszahúzódó jég miatt, a Föld pedig több energiát nyel el, ahelyett, hogy visszaverné azt.
A mérsékelt övi felmelegedés miatt a hőmérsékletkülönbség új futóáramlatokat képez, amik az óramű járásával megegyező irányban keringenek a kontinens körül, és egyre közelebb kerülnek a sarkkörhöz. Ez felerősíti a felszíni szeleket, amik nagyobb területen terítik szét a tengeri jégtakarót. Az északi féltekén, ahogy a sarkvidék felmelegszik, csökken a hőmérsékletkülönbség az alacsonyabb és magasabb szélességi fokok között, a futóáramlatok pedig egyre gyengébbé válnak; a mozgásuk leginkább egy lassabb sodrású folyóhoz kezd hasonlítani, ami az ártéren egyre kanyargósabbá válik, ahogy északról dél felé halad. A lelassuló légáramlatok ugyanígy megakadhatnak a szárazföldi területek fölött, akár hetekig is, és extrém időjárási körülményeket alakítanak ki a mérsékelt szélességi körökön.
Észak Dél ellen
A klímaszkeptikusok előszeretettel hangoztatják, hogy miközben északon rekordokat dönt a sarkvidéki olvadás, addig az Antarktisz körül növekszik a tengeri jég mennyisége, így feleslegesnek tűnhet az aggodalom. Ez a nézőpont viszont a jégréteg nagyságát és az időjárás hatásait is figyelmen kívül hagyja. Az NSIDC adatai szerint az Északi-sark jégrétege évente 91600 négyzetkilométerrel csökken (ez csak egy kicsivel kevesebb mint Magyarország területe), de az antarktiszi telek alatt csak 16 ezer négyzetkilométernyi jég képződik. Az antarktiszi jég vastagságáról ráadásul keveset tudunk, de elképzelhető, hogy a vélt és valós vastagság között drámai a különbség. Azt sem érdemes figyelmen kívül hagyni, hogy az Északi-sark jege főleg nyáron elolvadó, majd télen ismét megfagyó, vékony jégből áll, délen az időjárás inkább a sarkvidéki jégtakaró megrepedezését segíti elő.
Ugyancsak fontos szempont, hogy amikor az Északi-sarkon nyár van, az Antarktiszon tél; amikor északon a jégréteg szeptemberben eléri az éves minimumát, délen akkor tetőzik. A jég vastagságát is különböző tényezők határozzák meg a különböző évszakokban. Nyáron az olvadás a jég visszaszorulásának fő oka, a téli jégréteg méretét és vastagságát viszont többnyire a szél határozza meg, ami nagy területen terítheti szét a tengeri jeget, vagy egészen sűrűre tömörítheti. A NASA műholdas megfigyelései alapján ez egy régóta tartó folyamat: a felvételek alapján szeptemberben a jégréteg a déli sarkon megnövekedett, északon pedig összement. További különbség, hogy a Föld sarkvidékei geográfiailag is különbözők. Míg az Északi-sark környező tengereit és az óceánt szárazföld veszi körül, a Déli-sark hegyvidéki kontinensét viszont csak a Déli-óceán.

Bár az Északi-sark állapota jelenleg súlyosabbnak tűnik, az Antarktiszé sem ad okot a bizakodásra. A Déli-sark jegéből szintén sokat veszítettünk, függetlenül attól, hogy a természetes jégtakaróról van szó, vagy arról, amit a kontinens saját gleccserei termelnek. Sharon Stammerjohn, a boulder-i Colorado Egyetem szakértője szerint a jégveszteség, valamint az emiatt bekövetkező olvadás a tengerszint megemelkedéséhez fog vezetni.
Az Északi-tenger kalózai
Annak, hogy az Északi-sarkon a jég a vártnál gyorsabban tűnik el, lehetnek előnyei is. Sokak szerint rengeteg kiaknázatlan nyersanyag, például kőolaj, földgáz és értékes ásványok lapulnak a felszín alatt. Ha az összefüggő jégréteg megolvad, a tengerek Oroszországtól északra is hajózhatóvá válhatnak, ami eddig lehetetlen volt. Mások a turizmussal járó előnyöket, a grönlandi idegenforgalom fellendülését emlegetik. Az Antarktisszal kapcsolatban nincsenek ilyen előrejelzések; az éghajlati modellek készítői abban egyetértenek, hogy a kontinenst az Északi-sarknál kevésbé sújtja a globális felmelegedés, így sokáig eltarthat, mire hasonló méretű földterület szabadul föl a jég alól, mint az északi féltekén.
A sarkvidéki jégréteg vastagságának modellezéséhez összetett számítási módszert használnak, de a helyszíni vizsgálatok azt erősítik meg, hogy a vártnál nagyobb a baj. A Guardian környezetvédelmi rovatának író John Vidal helikopterrel közelítette meg az Északi-sarkot a 83,50-ik szélességi fokig, majd később, már egy hajó fedélzetén, a társaival megállapították, hogy ami a NASA műholdképein összefüggő jégrétegnek tűnt, az valójában sodródó jégtáblák és tengeri jég keveréke. A műholdfelvételek alapján a kutatók joggal gondolhattak arra, hogy a tengeri jég valójában összefüggő jégtakaró, nem feltételezték, hogy mindössze 560 kilométerre az Északi-sarktól már nem alakulhat ki jégpáncél.
Vidal észrevételei alátámasztják Julienne Stroeve, az NSIDC kutatójának vizsgálati eredményeit. Stroeve a Greenpeace egyik hajóján elemezte az olvadás mértékét a norvégiai Svalbardnál. Szerinte az Északi-sark egy új klímakorszakba lépett, ahol a vékonyabb jégréteg, az óceán növekvő hőmérséklete és az egyre melegebb levegő évről évre egyre nagyobb jégveszteséget fog eredményezni nyaranta. Azt Stroeve is megerősítette, hogy a tengeri jég vesztesége nyáron az atmoszféra felmelegedéséhez fog vezetni az Északi-sark környékén, ez pedig aszályokat, szárazságot, hőhullámokat és áradásokat okozhat.
Láncreakció
Peter Wadhams, a Cambridge Egyetem professzora szerint az Északi-sark jelenleg ismert klímakorszakának összeomlása négy éven belül bekövetkezhet. Wadhams arról beszélt, hogy a klímaváltozásra többé nem gondolhatunk néhány évtized múlva bekövetkező jelenségként, és ha ezt szeretnénk elkerülni, nemcsak a szén-dioxid-kibocsátást kellene csökkentenünk, hanem a globális felmelegedést is lassítanunk kellene. Ebben segíthetnek a komplex geomérnöki megoldások, például azok, amik segíthetnek visszatükrözni a Nap sugarait; ezek ugyanis kifehéríthetik a felhőket, az óceánban pedig beindíthatják a fölösleges szén-dioxidot fölszívó ásványok képződését. A napsugarak visszaveréséért alapvetően a sarkvidéki jég a felelős, de a visszaszorulásával ez a folyamat gyengülhet, súlyos esetben pedig megszűnhet.

Wadhams érvei azért is figyelemre méltók, mert a tengeri jég 2007-es visszaszorulásának negatív csúcsát is megjósolta. A jégtakaró akkor 4,17 millió négyzetkilométeresre zsugorodott – ezzel szemben a mérete most már csak 3,5 millió négyzetkilométer. A globális felmelegedéssel párhuzamosan egyre több jég olvad el nyaranta, télen pedig egyre kevesebb fagy meg. A visszahúzódás mértéke eleinte olyan csekély volt, hogy sokáig úgy vélték, a jégtakaró még ötven évig is kitarthat, de mostanra minden nyáron teljesen elolvad. Erre Wadhams maga is számított, de csak 2015-2016-ra várta, hogy bekövetkezik.
A sarki jég megolvadása azonban az óceán felmelegedéséhez is vezethet, az pedig hatalmas lökést adhat a globális felmelegedésnek. Az óceán hőmérséklete 2011-ben a 7 Celsius fokot is elérte, ez pedig már elég ahhoz, hogy a tengerfeneket is felmelegítse. Az Északi-sark kontinentális talapzata főleg az előző jégkorszak idején lerakódott üldekékekből áll, és ha a víz tovább melegszik, az a talapzat olvadásához vezethet, és hatalmas mennyiségű metán szabadulhat fel. Mivel a metán nagyon erős üvegházhatású gáz, nagy mennyiségben jelentősen felgyorsítaná a globális felmelegedést.

Az oldalról ajánljuk
- Belföld
Jogerős az ítélet, be kell zárni Szegeden Iványi Gábor iskoláját
Budapesten pedig még kedvező döntés született számukra.
március 28., 08:54
- Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő
A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.
március 28., 09:18
- Vélemény
Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka
Extrém luxusélet: Porschéval, új feleséggel, magánrepülővel.
március 28., 08:00
- Külföld
Túlélőcsomag a béke árnyékában – mire készül az Európai Unió?
Orbán Viktor elmondta, mit jelent az unió 72 órás túlélési terve.
március 28., 09:03
- Belföld
Megérkezett a legújabb politikai édesség Hódmezővásárhelyre, az örökbe fogadható Zebra
Folytatódik a politikai édességsorozat.
március 28., 08:25
- Külföld
Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el
Ha a helyzet tovább súlyosbodik, krízisközpontokat is létrehoznak.
március 28., 08:20
- Külföld
Földrengés Délkelet-Ázsiában: rendkívüli állapot a térségben, Európától kértek segítséget
A Richter-skála szerinti 7,7-es erősségű földrengést mértek pénteken.
március 28., 08:36
- Külföld
Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal
Donald Trump még 2018-ban léptette ki országát a korábbi megállapodásból.
március 28., 09:13
- Brand and Content
Évente 15 ezer ember élete lehetne jobb, ha elterjedne ez a technológia
12-15 ezer csípőprotézis műtét történik Magyarországon évente. Az operációk után jellemzően hosszú ideig elhúzódik a felépülés, ami sok esetben nem is teljes. Pedig orvostechnológia innovációk állnak rendelkezésre, hogy ez ne így legyen.
március 28., 00:06
- Belföld
Orbán Viktor: Provokációs verseny van az ellenzéki pártok között
A kormányfő ismét a Kossuth rádió vendége volt.
március 28., 07:41
- Külföld
Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban
Számos biztonsági kérdés merült fel a baleset után.
március 28., 07:13
- Belföld
Felhős idővel zárul a hét, de a napsütés így sem tűnik el teljesen
A naposabb területeken akár 16 és 21 fok közötti idő is lehet.
március 28., 05:53
- Tenisz
Újabb lépést tett Djokovics a történelmi siker felé, búcsúzott a torna meglepetésembere
A szerb szupersztár mindössze két győzelemre van attól, hogy begyűjtse pályafutása 100. ATP-serlegét.
március 28., 09:31
- Belföld
Hármas karambol történt az M3-as autópályán
Két személyautó és egy kisbusz ütközött.
március 28., 09:18
- Belföld
Megzavarták Orbán Viktor rádióinterjúját, rendőrök szedték szét a tiltakozókat az MTVA székházánál
Bedő Dávid szerint a kormányfőt a teherportán vitték be.
március 28., 07:44
- Kultúr
Carlos Santana: Ellenséges erők próbálták meg elpusztítani Michael Jacksont
A legendás gitáros most is kiáll Jackson mellett.
március 28., 09:39
- Futball
Szoboszlaiék és a párizsiak már fogják az aranyat, óriási csata Spanyolországban
Az öt topligából négyben már csak a lefújást várjuk, a La Ligában viszont még bármi lehet.
március 28., 05:56
- Belföld
Lucernaföldön vesztegel a Honvédelmi Minisztérium milliókkal támogatott repülőgépe
A rendőrség nyomozást indított, a Magyar Honvédség már szervezi a visszaszállítást.
március 28., 09:38
- Külföld
Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt
Az orosz elnök az együttműködés híve az Északi-sarkvidéken.
március 28., 06:35
- Külföld
Donald Trump fontolgatja a kínai vámok csökkentését, hogy meggyorsítsa a TikTok eladását
Januárban elhalasztotta a törvény végrehajtását.
március 28., 06:40
- FOMO
Heath Ledger teljesen padlóra küldte színésztársait
Michael Caine nosztalgiázott a színészről új könyvében.
március 28., 06:38
- Külföld
A német hírszerzés szerint Vlagyimir Putyin nagyszabású háborúra készül a NATO ellen
március 28., 06:00
- Kultúr
Rejtély övezi az ötszörös Nobel-díj-jelölt halálát
Az őrzője gyilkolhatta meg.
március 28., 05:57
- Külföld
„Aki Ukrajna gyorsított EU-csatlakozását tolja, az tulajdonképpen Putyin szekerét tolja”
Nem véletlen, hogy Moszkva nem ellenezné Ukrajna uniós tagságát.
március 28., 05:58
- Belföld
Második világháborús légibombák kerültek elő a Liszt Ferenc repülőtérnél
A Magyar Honvédség központi gyűjtőhelyére szállították a bombákat.
március 28., 07:01
- Futball
Bognár György elárulta a paksi titkot: egy rúd szalámi, meg a szuperhatékony kémhálózat
A tréner szerint túlmisztifikált dolog a statisztika és az adatelemzés, mégis fél évvel a konkurencia előtt járnak.
március 28., 05:57
- Belföld
Két újabb telepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás, 3500 állat lehet fertőzött
Azonnal új intézkedéseket vezettek be.
5 perce
- Belföld
Börtönbüntetést kapott két volt rendőr, akik megütöttek és magára hagytak Ózdon egy kiskorú fiút
Az ítélet nem jogerős.
március 28., 06:37
- Belföld
Börtönbüntetést kért az ügyészség a Svájcból érkező farkas haláláért felelős két férfira
A vád szerint egyikőjük gyermeke ölte meg az állatot.
március 28., 06:09