Kétszáz atombomba erejével tört ki a világ eddigi legnagyobb vulkánja
További Tudomány cikkek
- Van egy kísérteties szálloda, ahol biliárdgolyókkal dobálóznak a szellemek
- A súlycsökkentő műtét lehet a megoldás a túlsúlyos cukorbetegek problémáira
- A Ryugu aszteroida mintái hemzsegnek az élettől
- A vese sejtjei is képesek az emlékezésre
- Hatalmas aranylelőhelyre bukkantak Kínában, ez lehet a Föld egyik legnagyobbja
A Hunga Tonga-Hunga Ha’apai vulkán a tenger fenekén tört ki mintegy 200 atombomba erejével 2022 januárjában. A kitörés okozta, 15 méteres hullámokat keltő cunami a csendes-óceáni királyságban házakat pusztított el és legalább három ember halálát követelte. A természeti katasztrófa a tenger fenekén húzódó kommunikációs kábelekben is kárt tett, hetekre elzárva Tongát a külvilágtól, ami az áldozatoknak nyújtandó segítséget is késleltette.
Az új-zélandi víz- és légköri kutatásokat folytató intézet részletes tanulmánya szerint a vulkánkitörés csaknem tíz köbkilométernyi anyagot lövellt ki. A vulkáni törmelék és hamu több mint 40 kilométer magasra jutott fel a légkörbe.
Kevin Mackay tengergeológus kiemelte, hogy a kitörés rekordmagasságot ért el, az első olyan kitörés volt, amelynek törmeléke elérte a mezoszférát.
“It was a shotgun blast directly into the sky”. 💥
— NIWA (@niwa_nz) November 21, 2022
NIWA scientists have confirmed January’s eruption of the Hunga Tonga-Hunga Ha’apai volcano was the largest ever recorded with modern technology. 🌋
🎥 Watch the full video here ➡️ https://t.co/XBEIjuWE7C pic.twitter.com/BMwcp0YP7C
Szökőárt okozott a víz alatt kitörő vulkán
A tongai vulkánkitörést tudósok az 1883-as indonéziai Krakatau-katasztrófához hasonlították, amely annak idején tízezrek halálát okozta. Mint Mackay kifejtette: az a különbség, hogy most egy víz alatti vulkán tört ki, és részben ez okozta a szökőárt.
What a unique loop! (Sub)Tropical Cyclone Cody and the recent powerful #HungaTongaHungaHaapai eruption that affected #Tonga tonight local time. The visible shockwave travels for hundreds of miles in such a short amount of time... pic.twitter.com/ZGwSaoeOjn
— Milosham ☀️ (@Green70701) January 15, 2022
If you want an idea of the sheer size of the #TongaVolcano, then the satellite loop of the eruption overlaid over Western Europe really puts it into perspective!#Tongaeruption #HungaTongaHungaHaapaipic.twitter.com/FQyKPBjUCI
— MetWatch (@MetWatchUK) January 16, 2022
A kutatók az MTI szerint azt is felfedezték, hogy
a vulkán krátere most 700 méterrel mélyebb, mint volt.
A kitörés lávából, vulkáni hamuból és gázokból álló 1000 Celsius-fokos hőmérsékletű és óránkénti 700 kilométeres sebességű áramlatai mintegy 80 kilométeres távolságra juttatták el a tengerfenéken a vulkánból származó törmeléket. De Emily Lane, a kutatócsoport egyik vezető tudósa szerint ez a halálos áramlat akár száz kilométerre is eljuthatott.