Azt már egy ideje tudjuk, hogy minél többet vagyunk kint a szabad levegőn, annál könnyebben alszunk el este. Egy új tanulmány még szorosabb összefüggést mutatott ki az évszakok és az alvási szokások között.
Számszerűsíteni tudták, hogy nyáron, ősszel és tavasszal megközelítőleg ugyanannyit aludtak az emberek, de télen megváltoztak az alvási szokásaik. Később is aludtak el és később is keltek fel. A kutatók szerint a nappali kevesebb fény lehet a felelős a biológiai óra felborulásáért.
Testünkben van egy természetes cirkadián óra, amely megmondja, mikor kell elaludni
– mondja Horacio de la Iglesia, a Seattle-i Washington Egyetem biológusa.
Ha nem tapasztalunk elég fényt a nap során , akkor késni kezd belső óránk, és nem tudunk időben elaludni.
A csicsikakísérlet
A tanulmányban 507 egyetemi hallgatót vizsgáltak 2015 és 2018 között csuklómonitorokon keresztül. Az eszközök az alvási aktivitást és a napközbeni fénynek való kitettséget is mérték. Télen a diákok átlagosan 35 perccel később feküdtek le, és 27 perccel később ébredtek fel, mint nyáron. A számok azért lepték meg a kutatókat, mert Seattle-ben nyáron is elég sokáig világos van, akkor miért fekszenek le hamarabb?
A fényexpozíció a nap különböző szakaszaiban eltérő hatással van a cirkadián órára. A napközbeni fény természetesen elálmosítja az embert, a mesterséges éjszakai fény viszont nem segít az alvásban.
Az egyetemisták körében a nappali fény még felhős napokon is álmosítóan hatott, az éjszakai fény viszont legalább 15 perccel eltolta az elalvás idejét.
A 24 órás cirkadián ritmus mindenkit befolyásol, és erre még hatással van életkorunk, táplálkozásunk, függőségeink (sport, dohányzás, alkohol), digitális életünk. De korunktól és életmódunktól függetlenül a napközbeni több természetes fény kulcsfontosságú lehet a cirkadián fázisok stabilabbá tételében – és abban, hogy minden este ugyanabban az időben feküdjünk le.
Vagyis minden nap törekednünk kell a természetes fényen tartózkodásra, akkor is, ha borús és kellemetlen az idő, és próbáljuk csökkenteni a képernyő, a telefon, a mesterséges fény előtt töltött időt. Ha így teszünk, gyorsabban lepihenhetünk és mélyebb, pihentetőbb alvásban lehet részünk.
(Borítókép: Képünk illusztráció. Fotó: China Photos / Getty Images)