Bizonyos szobanövények eltávolítják a levegőből a rákkeltő anyagokat
További Tudomány cikkek
A kutatást a Sydney-it Műszaki Egyetem bioremediációs docense, Fraser Torpy vezette. Egy ausztrál növénytermesztési vállalat beltéri kompozícióját tesztelték, és kiderült, hogy egy kis zöld növényfal
nyolc óra alatt eltávolította a beltéri levegőből a mérgező vegyületek 97 százalékát.
A zárt kamrában végzett mérések messze felülmúlták a kutatók várakozásait azt illetően, hogy a szobanövények mekkora mértékben képesek kiszűrni ezeket a káros anyagokat a levegőből. „Ezen vegyületek többségét pár óra alatt megsemmisítik, sőt a károsabb, bizonyítottan rákkeltő benzollal hamarabb végeznek, mint – mondjuk – a kevésbé veszélyes alkohollal” – fejtette ki a kutatás vezetője. Fraser Torpy csapatát az is meglepte, hogy minél nagyobb a levegő toxinkoncentrációja, annál gyorsabban és hatékonyabban távolították el ezeket a növények.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése alapján a rossz levegőminőség miatt évente 6,7 millió ember veszti életét idő előtt. Az időnk 90 százalékát beltéren, munkahelyen, iskolában, lakásban töltjük, az egészségmegőrzés szempontjából kulcsfontosságú, hogy milyen a beltéri levegő minősége.
A beltéri levegő jellemzően sokszor rosszabb minőségű a kintinél: számos iroda parkolóházhoz kapcsolódik, amivel a liftaknákon, akár az ajtón keresztül bekerülhetnek a benzinhez köthető káros vegyületek a munkahelyre, de akár a lakásban is megtörténhet ugyanez a forgalmas utakra nyíló ablakokkal. A benzingőz belélegzése fejfájást, hányingert, tüdőirritációt okozhat, hosszabb távon akár asztma, egyéb krónikus betegségek és rák kialakulásához vezethet.
Azt, hogy melyek a légtisztításban leghatékonyabb szobanövények, korábbi kutatások részletezték.
A NASA már 1989-ben megállapította, hogy a vitorlavirágok és a fikuszok előnyösen hatnak a zárt terek levegőminőségére. Az Egyesült Királyságban egy évekkel ezelőtt publikált tanulmány szerint kísérleteik során bebizonyították, hogy a beltéri szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében a nyílgyökér volt a legeredményesebb.
A nemrégiben közzétett ausztrál tanulmány szerzői úgy vélik: a tisztább levegőért a különböző növények kompozícióját a legelőnyösebb elhelyezni a termekben, szobákban.