Helikopterrel gyűjtik a bálnataknyot
Eddig csak elpusztult vagy fogságban tartott bálnákból tudtak turhamintát venni, ezért a kutatók elszántan gyűjtik a vadon élő bálnák váladékát. Nagyon kíváncsiak ugyanis arra, hogy milyen baktériumok tenyésznek bennük.
A hálátlan kutatómunka elsősorban a kék és a szürke bálnákra koncentrál, de néhány takonytesztet az ámbrás ceteken is elvégeznek. Az első eredmények szerint a kék és a szürke bálnák légzőrendszerében egészen másfajta baktériumok élnek.
Karina Acevedo-Whitehouse, a Londoni Zoológiai Társaság kutatója már nem csak egészséges egyedeket vizsgált meg: munkatársaival találtak olyan beteg bálnákat is, amelyeknek a szervezetében nem a szokványos baktériumok tanyáztak. Megfigyeléseik egyik legfontosabb eszköze egy parányi távirányítású helikopter, amelynek az aljára petricsészéket rögzítettek.
Köztudott, hogy a bálna az evolúció során a feje tetejére vándorolt orrnyíláson át rendszeresen a levegőbe prüszköl, ilyenkor levegő, vízpára és nyálka távozik az állatból. Acevedo-Whitehouse és munkatársai ekkor lépnek akcióba a helikopterrel. Az állat észlelésekor a kezelő közel viszi a helikoptert, és amikor a bálna prüszköl egyet, a helikopter gyorsan átrepül a kilövellt permeten, így a csészékre is biztosan fröccsen némi takony. A laboratóriumban megvizsgálják a váladékot, és azonosítják a benne élő mikroorganizmusokat.
A permet begyűjtése nem egyszerű, a kék bálnák például nagyon félénkek, ezért a kutatók nem mehetnek közel hozzájuk. Ebben az esetben csak a helikopterre szerelt kamera képe alapján tudják eldönteni, hogy mikor kell begyűjteni a bálnaslejmet.