Máshogy izzadnak a vizsgázók
A nap szava a hónaljizzadság-minta, a Düsseldorfi Egyetem kutatói Bettina Pause vezetésével ilyeneket vettek 49 hallgatótól. Pause és kollégái arra voltak kíváncsiak, hogy a vizsgadrukk milyen hatással van a verejtékezésre – írja a New Scientist.
Az izzadságmintákat egy órával azelőtt vették, hogy a hallgatók szóbeli vizsgát tettek volna, és megismételték a mintavételt, amikor a diákok nyugodtabb körülmények között tanultak. Ezután egy másik csapat hallgatóval megszagoltatták a mintákat, miközben az agyműködésüket figyelték. A diákok szagra nem tudtak különbséget tenni a minták között, de az agyműködésük eltért a vizsga előtt vett izzadságminták esetében: szociális és emocionális szempontból fontos agyterületek aktiválódtak, olyanok, amelyek az empátiaérzésért felelnek. Vagyis a vizsgadrukkos verejtéket szaglók együttéreztek a vizsgázókkal, még ha nem is tudatosan.
A kutatás konklúziója szerint az aggodalom hatására olyan vegyületek termelődnek az izzadságmirigyekben, amelyek hasonló érzéseket keltenek másokban. Ez lehetővé teszi, hogy a félelem gyorsan terjedjen egy csoporton belül, és a csoport hamarabb menekülhessen a veszély elől.
Rovataink a Facebookon