A korai kocsmabezárás csökkenti az agressziót
Az Addiction folyóiratban megjelent tanulmány arról számol be, hogy 16 százalékkal is megnőhet azon bárok környékén az erőszakos bűncselekmények száma, amelyek tovább tartanak nyitva. Ingeborg Rossow professzor elmondta, hogy a Norvégiában végzett kísérlet eredménye egybevág a világ más részein készített felmérésekkel. A tanulság: az erőszakra való hajlam a nyitvatartási idővel egyenes arányban nő.
A tanulmányban arról olvashatunk, hogy tizennyolc norvégiai várost vizsgáltak meg, ahol a nyitvatartási idő egy órával rövidebb vagy hosszabb volt az addig megszokottnál. A kísérlet időtartama 2000-től 2010-ig tartott. A kutatók azt vizsgálták, hogy az erőszakos bűncselekmények száma miként alakul a városközpontban, illetve hétvégeken. Hogy meglegyen a szükséges kontroll, azt is figyelembe vették, hogy ugyanebben az időben a városon kívül - ahol a nyitvatartási idő változatlan maradt - miként változik a bűncselekmények száma.
A jobboldalnak nem tetszik a javaslat
Thor Norstörm, a tanulmány társszerzője a kocsmák nyitvatartási idejének csökkentését sürgeti. Szerinte a kutatás rávilágít, hogy az alkohollal összefüggésbe hozható erőszakos cselekmények száma egyenes arányban áll a kocsmák nyitvatartási idejével, így szükségszerű ennek a csökkentése. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a "sokáig" nyitva tartó norvég kocsmák hajnali egy és három óra között - tehát a világátlaghoz képest viszonylag konszolidált időpontban - zárnak be.
A javaslat egy évvel azután látott napvilágot, hogy a norvég kormány javaslatot tett a nyitvatartási időpont korlátozására, amitől az erőszakos, illetve a közrendet megzavaró cselekmények számának csökkenését várták. A rendőrség támogatta az indítványt, ugyanakkor a jobboldali pártok és az alkohol-értékesítésben érdekeltek tiltakoztak ellene; szerintük a nyitvatartási idő korlátozása nem csökkentené a randalírozás mértékét.
Rovataink a Facebookon