Az Amerikai Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága (Supreme Court) pénteken bejelentette, hogy megvizsgál egy genetikával kapcsolatos szabadalmat: a Myriad Genetics nevű cég levédette az emlőrák génjét. Az ügynek nagy hatása lehet az orvosi diagnosztizálási technikákra.
Márciusban a Legfelsőbb Bíróság arra utasította a fellebbviteli bíróságot, hogy fontolja meg 2011-es döntését, mely szerint a genetikai anyagok szabadalmaztathatóak lesznek, ha leválasztják őket az emberei testről. Ezzel egy időben visszautasították a diagnosztizálási technikákkal kapcsolatos szabadalmakat.
Augusztusban a szabadalmi jogokkal kapcsolatos tárgyalásokért felelős Federal Circuit úgy döntött, ragaszkodik a korábbi szabályozáshoz. Még egyszer kimondták, hogy a génekre szabadalom kérhető, ha azokat elválasztották az emberi testről.
A mostani eljárást orvosok és páciensek egy csoportja kezdeményezte, akik szerint hátrányosan érinti őket a Myriad szabadalma. A bíróságok úgy vélték, természeti jelenségek nem jogosultak szabadalmi oltalomra, és a felperesek azzal érvelnek, hogy a természetben létrejövő genetikai szekvenciák természeti tények. A Myriad ezt vitatja, érveik szerint a gén kivonásához szükséges összetett folyamat gyakorlatilag új, mesterségesen létrehozott molekulát eredményez, amely már jogosult a védelemre.
A Federal Circuit bírója William Bryson különvéleményében azt írja, a gének izolálása olyan, mint egy levél leszedése a fáról. „A fa megkopasztása nem teszi azt emberi találmánnyá, ez csak akkor lenne igaz, ha lennének nagy különbségek az ősszel lehullott, illetve a leszedett levelek között”.
Két másik bíró azonban nem értett egyet Brysonnal. Szerintük senki nem vitatkozhat azzal, hogy a levélszedés nem érhet szabadalmat, azonban a gének izolációja hasznos diagnosztikai eszközöket és gyógyszereket hozhat, amelyeket védenie kell a szabadalmi jognak.