Emberről emberre terjedhet az új madárinfluenza-vírus
A legújabb madárinfluenza-vírustörzs, a H7N9 megjelenéséről először 2013 márciusában számoltak be a kínai hatóságok. A szakértők akkor még nem tudták megmondani, hogy a kórokozó emberről emberre is terjedhet-e. Azóta az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) 133 megbetegedést jelentettek; ezek közül 43 halállal végződött. A legtöbb kínai beteg a tünetek jelentkezése előtt 7-10 nappal élő baromfit árusító piacon járt, vagy élő szárnyasokkal érintkezett.
Egy Kelet-Kínában élő család H7N9-fertőzésének elemzésekor a kutatók valószínűnek találták, hogy a vírust az első azonosított fertőzött, a hatvanéves apa közvetlenül adta át lányának. Az intenzív ápolás ellenére mindketten meghaltak. A kutatók a British Medical Journalban megjelent tanulmányban azt is megjegyezték, hogy a vírus még nem tud hatásosan emberről emberre terjedni, vagyis csekély az esélye, hogy a mostani formájában világjárványt okozzon.
Genetikailag hasonló vírusok
A Csang-csün Pao által a Csiangszu tartomány Betegségellenőrző és -megelőző Központjában vezetett kutatás egy olyan kelet-kínai családi kört vizsgált meg, ahol 2013 márciusában ketten, az apa és a lánya is megbetegedtek. A hatvanéves férfi rendszeresen járt élőállat-vásárra; az utolsó után megbetegedett. Március 11-én szállították kórházba. Mivel az állapota romlott, március 14-én átvitték az intenzív osztályra, ahol több szerve leállása miatt május 4-én meghalt.
A férfi addig egészséges, 32 éves lányáról nem derült ki, hogy kapcsolatba került volna élő baromfival, de személyesen ápolta az apját, mielőtt ő az intenzív osztályra került volna. A lánynál hat nappal az utolsó találkozás után jelentkeztek a tünetek. Március 28-án kórházba került, ahol április 24-én meghalt; akárcsak az apjának, neki is több szerve leállt.
A szakértők hangsúlyozták, egyelőre elszigetelt esetről van szó, mivel a két beteggel kapcsolatba került további 43 ember H7N9-tesztjei negatívak lettek. A két beteg szervezetéből vett mintákon izolált vírusok a kutatók szerint genetikailag szinte azonosak voltak, ami arra utal, hogy a kór közvetlenül terjedt apáról lányára. A kutatók úgy tudják, ez az első alkalom, hogy az új vírus emberről emberre terjedését részletes járványtani, klinikai és virológiai adatok támasztják alá.