ÁNTSZ: Magyarországra is bejuthat a kisfejűséget okozó zikavírus
- Válságstábot állított fel a WHO a zika miatt
- Bejutott Európába a zikavírus
- Már Houstonig eljutott a kisfejűséget okozó Zika vírus
- Árvíz és betegések fenyegetik Dél-Amerikát
- Hawaiin is kis fejű baba született a Zika vírus miatt
- Trópusi vírus okoz egyre nagyobb pánikot
- Riasztó a kisfejűséget okozó zikavírus terjedése, Obama is megszólalt
További Egészség cikkek
- Magyarországon egyelőre nem lesz legális az orvosi marihuána
- Hadat üzennek a spanyolok a homeopátiának
- Akár 20 évvel is képesek késleltetni az orvosok a menopauzát
- Csokoládét vagy kávét kell szagolni, ha le akar szokni a dohányzásról
- Sejtekkel és véredényekkel is rendelkező szívet nyomtattak izraeli tudósok
Németországban két ilyen esetet diagnosztizáltak, az utazók 2015 decemberében Haitin jártak. Hollandiában hat Suriname-ból hazatért utazónál igazolták a fertőzést. További egy esetre Finnországban derült fény, a beteg a Maldív-szigeteken fertőződött meg 2015 júniusában.
Egy dán férfi két hónapos dél-amerikai körútján fertőződött – derül ki az ÁNTSZ összeállításából. További öt esetet az Egyesült Királyságban regisztráltak, de nem az utóbbi hetekben, hanem 2014 decembere óta; azok a betegek Kolumbia, Guyana, Suriname, illetve Mexikó vagy Venezuela területén fertőződtek meg.
A fertőző betegség behurcolásának kockázata Magyarországra rendkívül alacsony, de nem zárható ki, a járványügyi felügyeletnek egyelőre nincs tudomása zikavírusra utaló megbetegedésről. Az Európai Unió eddig előfordult esetekben a vírust külföldről hurcolták be, honi eredetű megbetegedést nem diagnosztizáltak Európában.
Még a határon kell megfékezni
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) 2016. január 21-én frissítette ajánlását a zikavírus-fertőzéssel érintett területre utazók számára. Az ÁNTSZ – az ECDC ajánlásával egybehangzóan – a külföldre készülő várandós, illetve gyermekvállalást tervező nőnek javasolja, hogy indulás előtt tájékozódjanak arról, van-e járvány a célországban. Ha a vírus intenzíven terjed vagy szórványos megbetegedéseket észleltek, vegyék fontolóra az utazás elhalasztását, különösen az első esetben.
Az ECDC azt javasolta a tagállamoknak, hogy fordítsanak fokozott figyelmet a zikavírus-fertőzések behurcolásának ellenőrzésére, főleg ott, ahol a kórokozó terjesztésére alkalmas vektorok megtalálhatók, mert így elkerülhető lehet a vírus hazai terjesztése. Ezenfelül azt javasolták, hogy tájékoztassák a klinikusokat és az utazási gyógyszerekkel foglalkozó egészségügyi szolgáltatókat a járványról és az endémiás területekről, hogy az érintett területről érkező utazók megbetegedése esetén gondoljanak a zikavírusra is a diagnózis felállítása során.
Az elmúlt 2 hónapban világszerte 23 országból jelentettek helyi eredetű zikavírus-fertőzéseket. A 2016. január 19-i adatok szerint:
- Dél-Amerikában
Bolívia, Brazília, Ecuador, Francia Guyana, Guyana, Kolumbia, Paraguay, Suriname, Venezuela;
- Közép-Amerikában
El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexikó, Panama;
- a Karib-térségben
Barbados, Guadeloupe, Haiti, Martinique, Puerto Rico, Saint Martin;
- a Csendes-óceáni térségben
a Szamoa-szigetek;
- továbbá a világ más tájain
Thaiföld és a Zöld-foki Köztársaság
érintettek. Az aktuális járványügyi helyzetről az ÁNTSZ, illetve az Országos Epidemiológiai Központ honlapján található további tájékoztatás. A fenti listából ezek azok az országok, amelyben a zikavírus intenzíven terjed:
- El Salvador
- Venezuela
- Kolumbia
- Brazília
- Suriname
- Francia Guyana
- Honduras
- Mexikó
- Panama
- Martinique
Várandós nők, óvatosan a szúnyogokkal!
A magyar közegészségügyi hatóság szerint aki ezeknek az országoknak vagy ezeknek a térségeknek valamelyikébe utazik, fordítson kiemelt figyelmet a szúnyogcsípések megelőzésére. Bár a vírust egyes majomfajok és az ember hordozhatják, a fertőzést az Aedes szúnyog különböző fajtái terjesztik.
A betegség többnyire kiütésekkel és magától gyógyuló, enyhe, 4-7 napig tartó lázzal jár. Fő tünetei a maculopapularis exanthema (hólyagos bőrkiütés), a láz, az izületi fájdalom, az izomfájdalom, a kötőhártya-gyulladás és a fejfájás. A kiütések többnyire az arcon jelentkeznek és a törzsre terjednek tovább. Ritkán, de előfordulhat, hogy a betegség fájdalmakkal és emésztőszervi panaszokkal jár együtt.
A fertőzés nem gyógyítható célzott terápiával. Nincs ellene védőoltás: az érintett területeken legfeljebb a szúnyogcsípések ellen védekezhetünk.
Az egyéni védekezés jelentősége kiemelten fontos a várandós, illetve gyermekvállalást tervező nők esetében. Brazíliában, ahol szintén felütötte a fejét a betegség, az egészségügyi minisztérium arra figyelmeztetett, hogy a várandós nők
- tartózkodjanak az alkohol és a drog fogyasztástól;
- ne alkalmazzanak vény nélkül kapható gyógyszereket;
- kerüljék a lázas vagy fertőző betegeket.
További speciális javaslatokat rendeltek el a szúnyogcsípés megelőzésére. Ajánlott csukva tartani az ajtókat és ablakokat, hosszú ujjú nadrágot és inget viselni, illetve a várandósság alatt megengedett szúnyogriasztó sprayt használni. (A várandós nők klinikai, laboratóriumi és ultrahangos vizsgálatai folyamatban vannak.)
Nagy kockázatot jelent a Guillain–Barré szindróma kialakulása is; ez egy, a perifériás idegeket érintő, gyulladásos autoimmun betegség. A Francia Polinéziában észlelt járvány során 8750 betegből 74-nél regisztráltak idegrendszeri vagy autoimmun megbetegedést néhány nappal a fertőzés kialakulása után. A 42 esetben Guillain-Barré szindrómának vélt kórkép közül 37 betegnek volt vírusfertőzéses tünete.
Az immunbetegségben vagy súlyos krónikus betegségben szenvedőknek, illetve kisgyermekkel utazóknak indulás előtt tanácsos tájékozódnia a használható szúnyogriasztókról és az egyéb megelőzési lehetőségekről.
A szúnyogok elleni védekezéshez az ÁNTSZ a következőket javasolja:
- Használjunk szúnyogriasztó szert a gyártó utasításának megfelelően. DEET (diethyltoluamide) hatóanyag-tartalmú riasztó 3 hónapos kor alatt nem ajánlott, de várandós nők használhatják az alkalmazási előírások szerint.
- Viseljenek hosszú ujjú inget és nadrágot, zoknit és cipőt, különösen a zikavírust hordozó Aedes szúnyog aktív időszakában (nappal).
- Aludjanak, pihenjenek szúnyoghálóval ellátott vagy légkondicionált helyiségben, ennek hiányában használjanak az ágyra rögzíthető szúnyoghálót nappal is.
Fontos, hogy ha a felsorolt területek valamelyikéről visszatérőknél, láz, kiütés, fejfájás, kötőhártya gyulladás vagy ízületi fájdalom jelentkezik az érkezést követő három héten belül, forduljanak orvoshoz és említsék meg utazásuk helyszínét.