Megtámadták a részecskegyorsító rendszerét
Nem sokkal az LHC beindítása után a Group 2600 elnevezésű hekkercsoport hozzáfért a részecskegyorsító Compact Muon Solenoid detektorát felügyelő számítógépekhez. A CMS egyike annak a négy kulcsfontosságú alrendszernek, amelyek az egymással ütköző protonokat monitorozzák. A tudósok abban bíznak, hogy e műszer segítségével rátalálnak a Higgs-bozonra, illetve a szuperszimmetria és extra dimenziók létezésére is keresnek bizonyítékokat.
A laikusok nagy része leginkább amiatt aggódik, hogy a kísérletek során létrehozott fekete lyukak majd elnyelik a Földet, de a fizikusok szerint ennek esélye egyszerűen nulla. Szakértők szerint a hekkertámadások sem okozhatnak apokalipszist, a rendszer védtelensége egészen más jellegű problémára mutat rá. A világ legdrágább kísérleteinek az eredményét akár néhány unatkozó hekker is módosíthatja.
Egyetlen lépésre voltak a hekkerek központi számítógépek a feltörésétől, írja a Wired, de nem dolgoztak tovább, és a már feltört rendszeren sem okoztak károkat. Hagytak egy figyelmeztető üzenetet, miszerint jobban jártak a tudósok ezzel a támadással. Ez való igaz, elég kellemetlen lett volna, ha a biztonsági hibákra rosszindulatú hekkerek találnak rá.
A rendszer tervezésekor valaki súlyos hibát követett el, egy ilyen költséges tudományos berendezésnek sokkal nagyobb biztonságban kellene lennie. Még aggasztóbb, hogy a Wired beszámolója szerint a lehetséges hibákról már tavaly novemberben tudtak, mégis így indították el az LHC-t.